lucamihail

jenti 7Jx16x49

20 posts in this topic

Buna ziua

Am rugamintea daca puteti sa-mi spuneti daca se potrivesc jenti 7Jx16x49 de pe un S60(originale volvo de tabla) pe un volvo V50.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sint de pe un S60 vechi(pina in 2010) nu merg.Motivul in primul rind fiind diametrul gaurii de centrare mai mare .Cauta de Ford Mondeo sau Focus eventual S60 nou.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci diametrul mai mare este la janta sau la butuc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci diametrul mai mare este la janta sau la butuc?

La butuc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa precizez,V50 meu este din 2005

am si cateva poze ale jantelor.

post-4351-0-06190900-1354626806_thumb.jp

post-4351-0-77468400-1354626806_thumb.jp

post-4351-0-59765400-1354626807_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg, stai linistit, dar indicat ar fi sa ii cumperi si niste inele de centrare ;) ... sa nu stea numai in piulite :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

la jantele de tabla nu se pun inele de centrare...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, serios?

Nu am mai auzit varianta asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne poti spune si de ce nu se pun la cele de tabla?

am inteles ca daca nu ai avea inelele posibil dupa o anumita viteza sa ti trepideze volanul.dar avand in vedere ca inelele sunt de plastic nu stiu cat sustin ele janta.tot in prezoane sta fixa

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

.dar avand in vedere ca inelele sunt de plastic nu stiu cat sustin ele janta.tot in prezoane sta fixa

Inelele de centrare sunt si din aluminiu sau aliaj de aluminiu!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult :hello2:

de unde as putea sa cumpar acele inele de centrare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu ca sunt si din aluminiu...dar mai bine mergi la un strungar si ti le face pe moca

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie mi trebe pt opel cam de 4-5 mm..ma duc cu masina cu rotile puse sa mi ia masura si mi le face un strungar.ma gandesc ca sunt niste inele banale

http://www.okazii.ro/catalog/auto-moto/piese-auto/anvelope-jante-capace/vand-inele-de-centrare-jante-a53999668

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salve! Reiau un subiect dezbatut cu doi ani in urma.....Pentru jantele de tabla se pun inele de centrare? Este vorba de niste jante tabla de pe S60 cu diametrul gaurii de centrare de 65.1 mm care vin puse pe un S40 care are diametrul mai mic, de 63.4 mm. Am vazut ca subiectul a ramas oarecum in aer, iar eu sunt in situatia mentionata. Daca este obligatoriu, inelele pentru jante de tabla sunt la fel cu cele pentru jante aliaj? Deci?

Cu multumiri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ar cam trebui si la jantele de tabla. Rolul acestor inele este ca atunci cand pui janta, aceasta sa stea pe butucul rotii, iar prezoanele sa o tina doar presata pe disc. Daca nu pui inele rotile vor sta numai in prezoane si sunt sanse mari sa se desfaca in mers sau sa-ti bata rotile la viteze de peste 80km/h. Dar acum nu stiu daca exista inele de centarare pentru roti de tabla. Poti incerca la un strungar sa-ti faca din aluminiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Internetul e plin cu oferte cu inele gata facute. Am sunat pe un meserias care zicea ca sunt la aceleasi si pentru jante aliaj si pentru cele din tabla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt din teflon pe okazii cate vrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre astea era vorba, dar intrebarea era daca sunt aceleasi, daca au aceeasi forma ( cu sau fara guler)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now