mih4y

Se accelereaza aiurea

9 posts in this topic

Salutare

Am si eu o problema cu un s60 d5 2002

In treapta a 4 a si a 5 a cam de la 2000 turatii daca bag puciorul sare acceleratia la 2500 foarte rapid si apoi iar sare cam pe la 3000 si ceva si se aude motorul cum se accelereaza in gol

Tin sa precizez ca anul asta in aprilie am schimbat ambreiajul si volanta nu luate de la volvo dar totusi nu cred ca se duce asa repede

Ce crede ti ca ar putea sa cauzeze problema asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Din descrierea facuta de tine inteleg ca iti patineaza ambreiajul! Daca tu in sarcina accelerezi si turometrul urca in ture dar masina nu i-a viteza inseamna ca ai o problema la ambreiaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa si miroase. Streseaza-l putin, opreste, ridica capota si vezi daca miroase.

Verifica si sa nu tina foarte sus pedala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti avea pierdere de ulei la simeringul de palier spre volanta si ti-a mozolit ambreiajul de ulei. Nivelul e ok in motor ?

Lichidul de frana e la nivel ?

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm buna treaba asta de verificat cu lichidul de frana

si legat de montajul ambreiajului nustiu ce sa zic pt ca l am facut in aprilie

am facut un drum in romania si inapoi in londra de 7000 km cu ce m am plimbat prin romania si la munte

deci am facut cam 10000 km de cand am schimbat ambreiajul

de ex daca accelerez de la viteza 1 la 5 turatie la 4500 nu face probleme numai daca merg constant sa zic cu a 4 a sau a 5 a la 2000 turatii si accelerez face figura

nustiu ce sa zic avand in vedere ca am dat 1000 lire sa schimb ambreiajul ma cam dispera problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal baieti din nou

revin si eu cu problema CU ACceleratul masinii

acum face in treapta a 3 a

dar numai daca merg constant cu ea si apoi accelerez

daca ii dau blana sa zic asa de la treapta 1 pana la 5 a nu face deloc

care crede ti ca e problema

ambreiajul tine jos deci nu sus sa zici ca e uzat sau ceva

nustiu ce sa mai fac sincer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ta se rezolva doar daca desfaci sa vezi ce s-a intamplat cu ambreiajul . Din alta cauza nu patineaza . Patineaza daca de ex.: a curs ulei pe el din motor pe la semeringul de la vibrochen , daca e uzat , nu a fost centrat corespunzator sunt mai multe cauze , dar ca sa rezolvi problema trebuie sa desfaci cutia de motor sa vezi care e problema.Bafta in rezolvarea problemei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit sa duc masina in service la cel care a pus ambreiajul si astept raspuns de la el acum cam marti,

a mers si el cu masina si ciudat e ca nu a mai facut problema respectiva cat a condus el

el zice ca nu decupleaza presiunea sau ceva de gen nustiu exact cum sa exprimat

ciudat e ca masina trage de rupe sincer.un 730 diesel si un clc 1.8 din 2008 am facut azi noapte.dar ciudat acum sincer.merg sa zic 10 km cu ea si nu face apoi iar patineaza apoi iar 5-6 nu mai face.

sper sa nu fie mare problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now