catalin1

Volvo s40 2005 - nu trage

8 posts in this topic

Am un volvo s40 2.0d 136hp din 2005 care nu trage cum ar trebui sa traga si consuma destul de mult.

Pe tester am primit urmatoarele erori : P1412 , P1935 si P0299 Turbo/Super Charger Underbost.

Electrovalva am verificat-o si lucreaza, iar turbina nu este uzata d.p.d.v mecanic deoarece a fost verificata si aceasta, dar din ce am observat turbina nu lucreaza la capacitatea ei maxima. Care ar putea fi problema ?

Edited by catalin1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Vezi sa nu fie furtunul de aer ce intra in turbina! Uite aici:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e de acolo problema.. problema e de undeva de la turbo, nu baga destula presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valva control turbina.

Sent from my IOS using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema de vacuum sau de la senzorul de pe turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema de vacuum sau de la senzorul de pe turbina.

Vacuumul functioneaza, deci mai ramane senzorul de pe turbina. Bogdan, ai putea sa imi explici care e treaba cu acel senzor? Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acel senzor masoara cursa VNT-ului iar aceasta cursa masurata in procente trebuie sa fie egala cu valva control turbina, adica atunci cand ai valva de control la 50% trebuie sa ai si senzorul tot la 50% .

Din pacate este greu de calibrat acest senzor, mie imi ia intre 2 si 4 ore iar numai senzorul costa 100e si din pacate nu se poate muta de pe o turbina pe alta fara sa-l calibrezi iar calibrarea presupune modificarea cursei VNT-ului pana cererea de presiune este egala cu oferta de presiune .

Normal aceasta calibrare se face pe banc iar in RO numai reprezentanta Citroen/Pejo are un astfel de banc sau teoretic ar trebui sa aiba .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Practic, cum se face aceasta calibrarea senzorului ? senzorul sub ce denumire se cauta ? aceasta eroare: "P0299 Turbo/Super Charger Underbost" e cauzata de acel senzor?

Edited by catalin1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now