Evrens

curatat egr, consum crescut de combustibil

6 posts in this topic

Buna seara. De doua zile am fost la un service, pentru a curata EGR. S-a chinuit mecanicul sa il dea jos, a dat bateria jos, suportul de la baterie, intr-un final a reusit. Valva de la EGR, nu era imbacsita, doar putin afumat. L-a dat cu un spray de curatat,l-a periat, dupa care l-a montat la loc.Am uitat sa specific ca, pana sa desfaca EGR, mi-a desfacut un surub de la un furtun care duce la turbina dupa care l-a strans la loc.

De atunci mi-a crescut consumul la motorina, unde imi arata in bord consum mediu 7.8, acum 9-9.3.

Si parca merge in 3 bujii, cand este in sarcina, la relanti toarce normal.

Daca imi puteti da ceva sfaturi, v-as fi recunoscator.

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema s-a rezolvat. Cei care au demontat si curatat EGR, cand au montat toate piesele la loc, la teava din imagine(nu stiu cum se numeste), nu au pus garnituri, si pe acolo sufla aer.

S-a rezolvat cu un silicon.post-979-0-60802300-1356892045_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza e luata de pe net sau e masina ta?Pentru ca vad o bara acolo pe care multe nu o au :D

Bine ca a fost doar atat si s-a rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, este luata de net.

De pe net. :headbang:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru a da EGR jos nu e nevoie sa dai bateria si suportul de la baterie jos. Trebuie sa folosesti o tubulara cu un prelungitor foarte lung pe sub motor. Asa l-au dat jos la masina mea, foarte rapid.

Edited by cornel_gav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa au stiut ei sa il dea jos, la un moment dat vroiau sa dea jos capacul de la culbutori. :director:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now