iancsi

cutia de viteze

12 posts in this topic

eu am un 340 diesel l-am luat de 4 luni. merge impecabil dar are probleme la cutie cand schim din a treia in a doua. Nu intra bine de asemenea in prima si a duoa treapta. Ce sa fie ceva reglaje sau sincroanele.

Si alta nu are cineva o incuietietoare pentru usa de la portbagaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate nu decupleaza bine ambreiajul. incearca sa mai strangi cablul. sau poate nu ai suficient ulei in cutie! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit acelasi lucru cu vit.1-2. Se rezolva relativ usor. Ridici aparatoarea de cauciuc a skimbatorului de viteze.Acolo , inauntru vei gasi ca un fel de "gratar" a carei pozitie se regleaza. Daca reglezi acolo ,  va intra perfect in treptele respective. Sa ai grija sa nu dereglezi contactul care actioneaza luminile pt. mers inapoi , acesta se afla tot acolo.Bafta si multi kilometri fara reparatii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă intră de la viteză mică la mare ÅŸi invers nu (adică agaÅ£ă sau nu intră decât prin ÅŸocuri ), sigur este sincronul de la viteza respectivă.

Cu prima ocazie când dai cutia jos (ca să nu o dai special numai ptr. treaba asta) ,căci mai poti merge cu ea,trebuie desfăcută bucăti ÅŸi schimbat sincronul ăla ,dar e bine de verificat ÅŸi cuplajele sincronului .

Dar mai întâi să te asiguri că găseÅŸti piesele , ca să nu stai cu ea desfăcută degeaba .

Succes !!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicl a spus ca e vorba de cutie(sincroane). O sa o tin asa pana moare poate o sa gasesc o alta cutie daca si din doua rele facem una buna. Mersi de sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

...eu am o cu totul alta parere, sunt patit; trebuie sa dau cutia jos...sa o schimb, pana la alte presupuneri face-ti urmatorul lucru: schimbati uleiul din cutie nu si din grup...si uitati-va la buson, daca are pilitura pe capul magnetic nu prea e bine...cutiile de 5 sunt toate cam la fel difera grupul...eu pun planetare de 360 de la cel de 2000cm ! BAFTA...NU AM GASIT distantatoarele pentru reglat grupul...masina are real 380 000km;eu o am de la 110000km - exploatata in Bucuresti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am probleme.la schimbator,sub aparatoarea de cauciuc,sunt niste piese din plastic sai teflon care sunt tocite si din cauza lor banuiesc ca am probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut tuturor! am un Volvo 340 Diesel, din pacate la masina mea s-a spart ceva in cutia de viteze, am ramas cu ea in oras, s-a blocat complet, nu am putut sa o tractez nici scoasa din viteza, doar daca am demontat planetarele. As dori sa va intreb daca mai merita sa repar masina, iar daca da, daca se potriveste cutie de viteze de pe un Volvo 340 cu motor pe benzina din punct de vedere al rapoartelor la viteze si la cuplului! Astept parerea voastra si multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU cred ca merge ca rapoartele sunt calculate in functie de turatie si de cuplul dezvoltat de motor. IN cazul celor pe benzina ambele sunt diferite. Incearca la materom in Targu MUres ei aduc si la comanda (www.materom.ro)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ajut cu mare placere, pentru ca si eu sunt dealer materom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...da este adevarat difera doar grupul ... in functie de cuplu etc...de exemplu grupul de la 2000 este acelasi cu cel de 1700 si difera de cel de 1600 diesel; si anume: pe coroana din grupul diesel sunt 2 dinti in plus pinionul de atac la toate inclusiv cel de 1400 are 11 dinti daca tin eu bine minte iar coroana 40 la cele pe benzina si 42 la diesel, asta inseamna ca in orice treapta de viteza cu grupul de benzina se tureaza mai putin se castiga 500 ture...si nu cred ca motorul diesel nu poate face fata din lipsa de cuplu...nu mai tin minte dar raportul la diesel este de 3,82:1 iar benzina 3,64:1 cu aceeasi turatie la motorul de diesel ai viteza mai mare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal daca trebuie sa schimbi cutia de viteze te ajut cu cea mai mare placeream cutia pe masina intra bine in viteze daca o vrei o dau la pret mic  0767428200 florin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now