Guest V70XC

Garantie Volvo.

11 posts in this topic

Stie careva care sint conditiile de garantie la Volvo?

Perioada caroserie/vopsea...tip model?

Eu cind mi-am cumparat masina in 2001 parca nu era mai mare de un an jumate si parca 11 ani la vopsea, acum s-a schimbat ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna intrebare. din pacate nu am acces decat la datele pentru USA (XC-ul fiind o masina dedicata in special lor) dar ma voi interesa. poate Horia ne poate ajuta mai mult.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma pe site la volvocars.ro scrie:

Garantie 24 luni fara limita de kilometri.

Garantie anticoroziune 8 ani.

deci banuiesc ca si cand ai cumparat-o anticoroziune era ceva de genul, 5 ani, 7 ani.

vezi in hartiile de atuncea si du-te peste ei.

e ruginita? are pete? e coroziune deci. nu conteaza ca ei stiu de asta si sa platesti 50%. Stiu? f bine, trebuia sa faca recall sa le revopseasca sau sa schimbe elementele alea de decor sau ce or fi ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na ca-mi raspund tot singur: in canada garantia este de 4 ani sau 80.000 km, care se termina prima.

plus de asta au garantii speciale, pentru coroziune (8ani), centuri de securitate, airbag, SRS, catalizator si esapament ceva mai putin. (chestiile astea de securitate is date de lege, nu cred ca sunt benevol de la ei, oricum regulile aici sunt speciale ce priveste airbagul, luminile, SRS, centuri si altele. Toate masinile importate au aceste probleme si trebuie sa se alinieze la lege.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi s-a mai parut aiurea in perioada cind am cumparat masina a fost airbag frontal dreapta sofer ca optional!!!

Pentru un Volvo e chiar ciudat, dar asta tine de marketing sa apari pe piata cu un pret cit mai atractiv fata de concurenta.

Partea cu vopseaua s-a rezolvat de mult, am fost la un prieten si le-am vopsit.Fara batai de cap fara nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

airbag frontal optional? chiar si la pasager, mi se pare ciudat pentru Volvo care pune accent intotdeauna pe siguranta.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yep, si la S/V40 e la fel, nici eu n-am airbag la pasager... Avantaj pentru cei care nu se intzeleg cu prietenele/sotziile ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia cu airbagul e simpla. Cel putin cind am luat eu masina, ea era dotata standard cu toate airbagurile posibile. Acum, e o problema legata de dreapta fata. Mai toate masinile au posibilitatea de a dezactiva airbagul dreapta in cazul in care vrei sa instalezi un scaun de copil pe locul din fata. Volvo a rezolvat altfel: este interzisa folosirea unui scaun de copil pe scaunul din fata. Daca totusi tii neaparat la asta poti sa o comanzi fara airbagul din dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul apropos de airbag-ul de la pasager si ISOFIX este si "da" si "nu".

Asfel, cei de la Euro NCAP Spun :

Child-protection

The C30 scored maximum points for its protection of the 1½ year old in the dynamic tests. The passenger airbag can be disconnected by Volvo dealers, allowing a rearward-facing child restraint to be used in that seating position. Volvo also offer an airbag deactivation switch as an option. However, the switch system does not provide clear information to the driver regarding the status of the passenger airbag. The presence of ISOFIX and top-tether anchorages was not clearly marked.

Iar cei de la The Auto Channel spun :

Volvo ISOFIX should never be placed in the front seat of any car that has

an airbag for the passenger seat.  The child could be seriously injured the

airbag is activated.

Discutiile pot continua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate. Dar cind am luat eu masina C30 nu exista  ;D chestia aia pe care am scris-o e trecuta si in manualul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now