Salman

Presul de la sofer este ud!

13 posts in this topic

S80 meu a inceput sa ia apa!!!!!!!!!La propriu si nu stiu ce poate fi ,are trapa.

Pe unde ar putea intra ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scurgerile de la trapa par curate ,ma gandeam sa bag o sarma sa le desfund ,este ok?Iar pe landa parbriz pe unde ,sau te referi la lipirea parbrizului /

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu sarma am desfundat si la masina mea, cam de 1,2 m lungime; trebuie atentie

si rabdare, treaba facuta fara a forta si va merge, si pe stanga si pe dreapta; de

regula nu e infundata toata conducta - e bine sa torni putina apa cu detergent si

sa folosesti o sarma nu prea tare, cam de 1mm din cupru indoita la capat ca sa

nu agate conducta de evacuare ... bafta si multa atentie;

un vecin mi-a sugerat sa folosesc un compresor pentru desfundare, ca au unele

benzinarii dar nu am incercat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta la trapa,dar pe la parbriz aveti idee?Stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat ,scrie Volvo in partea pasagerului ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa verific anul de fabricatie ,sa vad ce indice are ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si revin ........In urma ploilor din ultima vreme iar mi s-a udat presul :( parbrizul este Volvo dar nu made in Sweden,am folosit o sarma pt. scurgere si am turnat si vreo 2 litri de apa.Dar acest canal din ce este fabricat,este inadit pe undeva prin stalp la partea de mijloc / jos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 stiu sigur ca furtunul de scurgere de la trapa coboara pe stalp spre parbriz si undeva unde se "uneste" parbrizul cu bordul ( in acel unghi) este "inadit" cu un alt furtun .

Accesul (la s40) este 1 pic cam dificil , dar se poate lucra cu 2 des'te ca ginecologu' .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca a avut Zack problema asta, are un topic doar pe tema asta, s-a chinuit o gramada cu ea, si daca tin bine minte ii intra printre parbriz si chederul de la baza parbrizului...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit intr-un topic la un alt model de Volvo si colegul a gustat lichidul,iar eu dupa o ceasca de palinca de la Kenji mi-am adus aminte ca astazi am dat cu un sevetel alb pe mocheta uda ,culmea era roz! Acum mi-a picat fisa :) este antigel la culoarea asta :).Ce este de facut cum pot ajunge la radiatorul (mufele radiatorului ) de interior?De la palinca iti vine mintea la cap :)

Topicul se poate inchide,s-a rezolvat problema.Multumesc pt. ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-820-0-75655800-1361901636_thumb.jpg

Volvo S80 2000 LHD heat exchanger replacement

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt oftopic si fara sa imi fie luat in nume de rau..nea; danyx daca tot corectezi asa la sange limbajul pe forum(asa cum si trebuie de altfel) arunca un ochi pe aici

este 1 pic cam dificil ,

.

Sper sa intelegi ca nu e in nume de rau..dar nu m-am putut abtine.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si... s-a inchis.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.