mkrou

Sfat achizitie Volvo v40

13 posts in this topic

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum si as vrea sa-mi iau un volvo v40 an 1997-1999 , motorizare 1,8 sau 2 litri benzina.

Neavand foarte multe optiuni financiare as vrea sa optez pentru una neinmatriculata sau inmatriculata la vecinii nostri din sud (momentan).

La modelul din acei ani , care ar fi cele mai intalnite probleme si la ce ar trebui sa fiu atent in momentul achizitiei ?

//

Volvo s40, scuzati-ma.

Edited by mkrou

Share this post


Link to post
Share on other sites

INfo

Share this post


Link to post
Share on other sites

INfo

Multumesc. Edited by mkrou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba cu bulgarii de la sud s=a maronit, in sensul ca, pentru a-ti face ITP si asigurarea trebuie ca cel pe numele caruia este inmatriculata masina sa aiba impozitul platit la zi.In alta ordine de idei...incearca ceva peste S40.Daca totusi insisti pe S/V40 iti recomand T4, care la aceiasi cilindree cu 1.8 este MULT mai potent, iar consumul nu este cu mult diferit de 1.8. De 2.0 nu stiu prea multe asa ca sorry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba cu bulgarii de la sud s=a maronit, in sensul ca, pentru a-ti face ITP si asigurarea trebuie ca cel pe numele caruia este inmatriculata masina sa aiba impozitul platit la zi.In alta ordine de idei...incearca ceva peste S40.Daca totusi insisti pe S/V40 iti recomand T4, care la aceiasi cilindree cu 1.8 este MULT mai potent, iar consumul nu este cu mult diferit de 1.8. De 2.0 nu stiu prea multe asa ca sorry.

Si actuala masina tot la bulgari este inmatriculata si optez cel putin momentan sa "las" acolo si viitoarea masina.

Prea sportiv nu conduc (decat rareori) deci nu stiu cat m-ar avantaja T4 , iar la bugetul pe care sunt dispus sa il acord unei masini nu cred ca am prea multe variante ~1500 Euro in care o sa incerc sa includ si actele in cazul unei masini luate de la bulgari.

Totusi am vazut si la nemti ceva interesant : http://cautare.mobil...ml?id=173067905 . (sper sa nu se considere reclama).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de condus sportiv..dar mai devreme sau mai tarziu vei simti nevoia de mai mult...sau poate nu? Numai tu stii.Cat despre bulgari, ti-am zis, e din ce in ce mai dificil cu ei.Sa speram ca se decide o data cum e treaba cu inmatriculatul in romania, ca eu tare as vrea sa o trec aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de condus sportiv..dar mai devreme sau mai tarziu vei simti nevoia de mai mult...sau poate nu? Numai tu stii.Cat despre bulgari, ti-am zis, e din ce in ce mai dificil cu ei.Sa speram ca se decide o data cum e treaba cu inmatriculatul in romania, ca eu tare as vrea sa o trec aici.

Da, dar cel putin momentan e mai avantajos la bulgari. Financiar vorbind.

Pana o sa intre in vigoare noua taxa (sau timbru verde) mai bine ramanem la bulgari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut mkrou. daca mai esti interesat am eu un s40 1.8 benzina din 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata,

tocmai ce am facut un update la un v40 din 2003 cu 102 cp si filtru de particule.

Acum intrebarea mea este,cum se comporta acest Dpf?Merita tinut pe masina sau mai bine il dau jos?

Producatorul Dpf ului(HJS) zice ca nu are voie sa aiba mai mult de 5 ani sau mai mult de 80 000 km de cand a fost montat.

Multam.

Edited by lik1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sa existe dpf pe aceasta masina.

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU exista,dar nemtii au :D.

Este vorba de acel catalizator daca l-as putea numi asa ce reduce din co2 .Din euro 3 face cumva euro 4.Asta iti da dreptulul sa circuli liber in toate orasele mari din Germania.

De asta am eu montat.City Filter

93 35 2185.jpg

Edited by lik1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor, :)

Urmăresc acest forum de ceva vreme pentru documentare (am aflat multe chestii foarte utile) și-mi place mult (atât ca enciclopedie și ca ton al discuțiilor). 

Aș avea nevoie de un sfat - recomandați achiziția unui V40 1.9D din '97? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a duplicat postul și nu știu cum să-l șterg. 

Edited by MauMau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now