skipper2oo6

Emblema Volvo

17 posts in this topic

Salut!

Mi-am pus pe C30 grila aftermarket neagra simpla, si arata foarte bine. Acum ma gandesc cumva sa pun si emblema. Ma gandeam sa pun pe mijlocul barii (intre capota si grila). Dar cumva lipita cu dublu adeziv sau ceva, n-as vrea sa gauresc bara. Acum va intreb daca are cineva o emblema buna, sau chiar ceva care ar arata bine pe post de emblema. Cea patrata care vin pe camioane, sau chiar daca are cineva un capac de janta cu emblema volvo color, ar fii genial. Sau spuneti voi o idee!?

Seara buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Mi-am pus pe C30 grila aftermarket neagra simpla, si arata foarte bine. Acum ma gandesc cumva sa pun si emblema. Ma gandeam sa pun pe mijlocul barii (intre capota si grila). Dar cumva lipita cu dublu adeziv sau ceva, n-as vrea sa gauresc bara. Acum va intreb daca are cineva o emblema buna, sau chiar ceva care ar arata bine pe post de emblema. Cea patrata care vin pe camioane, sau chiar daca are cineva un capac de janta cu emblema volvo color, ar fii genial. Sau spuneti voi o idee!?

Seara buna!

Salut! Ai cateva exemple foto. EU zic ca doar cu sigla arata bine. Tu decizi. Inspiratie sa ai :smile:

De lipit e bun adezivul de parbriz daca ai de unde face rost. Eu mi-am pus grila metalica in bara fata (locul acela gol de sub numar) si cine mi-a montat grila a folosit adeziv de lipit parbrizul. Am trecut iarna de acum si desi au fost zapezi, apa, vant etc nu a patit nimic.

post-4736-0-54601200-1360147733_thumb.jp

post-4736-0-10749500-1360147741_thumb.jp

post-4736-0-73395700-1360147751_thumb.jp

post-4736-0-31074600-1360147770_thumb.jp

post-4736-0-68895000-1360147791_thumb.jp

post-4736-0-50101200-1360147800_thumb.jp

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asi putea sa scot emblema de pe grila oem stock, dar parca nu vreau s-o stric. Eu vroiam sa o pun sus, dar e putin curbat plus ca trebuie scobit in plastic, si mie sa nu fac mare prostie, sa stric toata bara.

Dati-mi si mie o idee in legatura cu oglinziile. Argintii, rosii, negre + folie pe semnalizari?

poza1 - asa arata

poza2 - asa ma gandeam sa o fac

post-4258-0-64223800-1360179615_thumb.jp

post-4258-0-01002000-1360179665_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asi putea sa scot emblema de pe grila oem stock, dar parca nu vreau s-o stric. Eu vroiam sa o pun sus, dar e putin curbat plus ca trebuie scobit in plastic, si mie sa nu fac mare prostie, sa stric toata bara.

Dati-mi si mie o idee in legatura cu oglinziile. Argintii, rosii, negre + folie pe semnalizari?

poza1 - asa arata

poza2 - asa ma gandeam sa o fac

Eu as fi pus sigla pe grila fata. Doar sigla asa cum ai vazut si in pozele de mai sus. Despre capacele oglinzi as merge 100% pe argintiu decat rosii ori negre pentru ca fac un contrast. SI poti sa vezi la orice C30 negru pachet R design cum arata masina cu oglinzile gri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tocmai ca am vazut, si arata foarte bine. Si mersi de opinii. Ramane de vazut sa vad cum le vopsesc; o idee de luat in seama ar fii si autocolant argintiu (se pune imediat). Eleronul vroiam sa-l schimb, dar n-am gasit nimic la un pret decent, cred ca il voi pastra pe asta (stock) si-l voi vopsi negru lucios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tocmai ca am vazut, si arata foarte bine. Si mersi de opinii. Ramane de vazut sa vad cum le vopsesc; o idee de luat in seama ar fii si autocolant argintiu (se pune imediat). Eleronul vroiam sa-l schimb, dar n-am gasit nimic la un pret decent, cred ca il voi pastra pe asta (stock) si-l voi vopsi negru lucios.

Mi-am pus grila sport in locul gol de sub numar. Arata asa: :)

post-4736-0-82726900-1360408181_thumb.jp

post-4736-0-20343000-1360408199_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine de tot. Ai dat bara jos sa pui "panza" aia? Eu acolo am gol, si iarna e plin de gheata :)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de asta mi-am pus grila asta. Da, am dat bara jos. Cand am dat bara jos m-am speriat ce am gasit acolo. Pamant, mal, pietris ce zdranganea la hopuri. Iarna mereu aveam zapada ori gheata. Am preferat sa pun plasa asta desi nu e nimic OEM. Da mai bine decat golul ala caruia nu i-am inteles rostul. La S40, V50 nu are golul ala bara fata fiind diferita. Toata operatiunea si cu piesa m-a costat 80 lei. 40 lei plasa metalica si 40 lei montajul la un service. Este lipita cu adeziv de parbriz.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si plasa aia ai luat-o de la ce, sau de unde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si plasa aia ai luat-o de la ce, sau de unde?

Se cheama plasa tuning. Este pe negru ori gri si este metalica avand o rezistenta mare la lovituri de griblura ori alte prostii. . La tine pe negru merge perfect. Se gaseste la orice magazin de piese auto.

Ceea ce n-am inteles eu este cum de masinile din SUA respectiv motorizarea T5 are acel radiator suplimentar in fata ce vine exact in locul acestei grile.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru-mana!

Oricum daca ei au lasat asa gol, nu cred ca afecteaza cu nimic, nu-s asa tampiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru-mana!

Oricum daca ei au lasat asa gol, nu cred ca afecteaza cu nimic, nu-s asa tampiti.

Nu afecteaza absolut nimic. Dar estetic arata mai bine decat sa se vada golul ala. La mine era radiatorul plin de mizerie, ganganii etc si arata urat. L-am spalat si apoi am montat plasa asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la XC70-ul vechi este fix identic, de gandit nu s-au gandit la nimic Suedezii pt ca ei sunt foarte odihniti .

Arata binisor din punctul meu de vedere dar era mai frumos originalul, adica exact cum e la facelift adica grila tip fagure , ceva in genul asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la XC70-ul vechi este fix identic, de gandit nu s-au gandit la nimic Suedezii pt ca ei sunt foarte odihniti .

Arata binisor din punctul meu de vedere dar era mai frumos originalul, adica exact cum e la facelift adica grila tip fagure , ceva in genul asta .

Si-au dat seama ca au gresit si au modificat bara fata la facelift. :) Arata mult mai bine si nu are zone in care sa spui ca...parca lipseste ceva.

Grila aia am gasit la magazin si aia am cumparat. Asta tip fagure arata mai sportiv dar nu-i cazul meu cu motorul asta de masina de barbierit :) Eu doar am vrut sa umplu spatiu cu ceva si sa se asorteze cu restul spoilerului. :) Observ oricum ca usor usor incep sa apara V40-uri la vanzare pe autovit si poate prin iarna fac vreo schimbare. Dar...depinde foarte mult de cum merg lucrurile la noi :(

Masina ti-a venit? Nu ai mai spus nimic de C30-ul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pe trailer C30-ul meu, ajunge incet si sigur......daca nu cade de pe trailer . :D

Eu nu ziceam nimic de grila de sus, spuneam doar de cea de jos ca mergea o plasa tip fagure nu din asta cu romburi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pe trailer C30-ul meu, ajunge incet si sigur......daca nu cade de pe trailer . :D

Eu nu ziceam nimic de grila de sus, spuneam doar de cea de jos ca mergea o plasa tip fagure nu din asta cu romburi .

Pana trece zapada ai si masina :) Numai bine iesim din iarna. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La facelift merge pt ca e in ton cu celelate (grila de sus si cele mici de la proiectoare tot fagure sunt). Dar aici toate sunt pe drepte/liniar, nu stiu cum ar da fagure printre ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now