Guest florian417

a disparut uleiul din servo directie

18 posts in this topic

ieri adica 84000km am descoperit ca mini joja din recipientul cu ulei pt servo nu arata ulei deloc , adica e sub minim . ulei se mai vede inauntru da vreau sa-l completez si nu stiu cu ce . Un amic zice ca tre ulei de cutie automata rosu.

La magazin am gasit Dextron hidramat rosu da cind a auzit vinzatorul ce vreau sa fac cu el nu mi-la- dat, pt ca a cautat la V70 si gasit ca ar trebui doar Pentosin CHF-11S pe care sa-l iau de la Volvo.

Tare nu ma as mai duce pina in otopeni . Se poate completa cu un ulei cumparat de pe piata sau musai volvo  ?

Oare a curs ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

uita-te pe sub easa nu-l fi pierdut pe la caseta de directie. eu l-am pierdut pe la semeringul axului fuliei pompei de servo-directie dar daca pateai asa ceva sigur ramineai cu ea pe dreapta. iti arunca uleiul peste tot. daca tot nu stii ce ulei ai avut e mai bine sa-l schimbi pe tot nu cred ca intra mai mult de un litru(inereseaza-te in prealabil ce tip de ulei iti trebuie) sfatul pe care ti l-a dat amicul tau ar fi bun daca ai fi avut acelasi ulei , parca ATF 220 e ala rosu.  succes :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cand am cumparat-o pe a mea,la 120000 nu am verificat servo.Ulterior,din cauza vibratiilor la rotirea volanului,am verificat joja si evident era mult sub nivelul minim.Am cumparat de la Petrom ulei de servo 2+2 si am completat 1 bidon si jumatate.De atunci a trecut 1 an si nu mai vibreaza volanul,nu mai pierde.Asa ca a mers si cu altceva,2+2 este un produs american.Restul decizi tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2+2 e un gunoi, daca mi se permite sa fac aceasta afirmatie :)

Mi-am schimbat si eu lichidul de servo cu 2+2 si dupa 6 luni era negru. Scos tot, bagat ATF Oil de la Petro-Canada si dupa 6 luni e rosu aprins ca la inceput (si nu fac reclama chiar daca vand aceste produse). Personal sunt foarte multumit. Sticla de 1L costa 270.000, iar mie in V40 imi intra cam 600ml. Un litru iti este de ajuns sigur !!!

Ca sa nu mai spun ca si volanul se invarte usurel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce va chinuiti as cu servodirectia nu stiu! eu conduc 244 al meu fara servo de 7 ani si e foarte bine! pompa de servo nu face decat sa consume din puterea motorului. o fitza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nu e chiar asa. Tu ai 3.5 ture stanga-dreapta, iar masinile cu servodirectie au doar 2.7 (daca nu ma insel). In plus, la intoarcerile din 3 miscari, la parcarile laterale, incearca sa faci un mic "concurs" cu cineva care are servo si o masina la fel de lata, sa vezi care-i gata primul ;D

    Si in plus, dorim sa avem langa noi femei delicate, nu pachete de muschi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la Otopeni pina la urma si l-a completat cu 250g dintr-unul verde nu a vrut sa-mi spuna cum se cheama , cica oricum nu o sa-l gasesc si a strins un colier . Acum dupa vreo 5000km nivelul e corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba poti sa-l gasesti, la mine mai exact, tot cel verde, intr-o sticla argintie, pe care scrie cu albastru "VOLVO" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

2+2 e un gunoi, daca mi se permite sa fac aceasta afirmatie :)

Mi-am schimbat si eu lichidul de servo cu 2+2 si dupa 6 luni era negru. Scos tot, bagat ATF Oil de la Petro-Canada si dupa 6 luni e rosu aprins ca la inceput (si nu fac reclama chiar daca vand aceste produse). Personal sunt foarte multumit. Sticla de 1L costa 270.000, iar mie in V40 imi intra cam 600ml. Un litru iti este de ajuns sigur !!!

Ca sa nu mai spun ca si volanul se invarte usurel.

nu te cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu e nevoie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ofcors ca se poate... Ai directie adaptiva in functie de viteza ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa-i trebuiasca lui Cata Synpower-ul de la Valvoline, ala care e la MC pe site!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana nu se gaseste cineva care sa afle echivalenta, nu am de gand sa platesc vreo caseta de directie pt. ca mi-a venit mie pe chelie sa-i inventez ceva "care e la fel de bun" :)))

Ulei servo - 1L - VOLVO 30741424 - 100RON - disponibil in 3-4 zile lucratoare

Ii dam drumu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Coller, daca esti amabil, as vrea si eu un flacon de ulei de servo. Am un S40/2002 de 1.9 TD. 0721198895. Merci anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi un PM macar te rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now