LEO75

salutare

19 posts in this topic

salutare tuturor! tocmai am achizitionat un volvo s80 2003,diesel,d5 si am deja o problema,de fapt asa am luat masina cu aceasta problema! i-mi apare o eroare in bord ,de multe ori cand folosesc cruise control,acum vad ca apare si daca nu-l folosesc! engine service required asta e eroarea! sper sa fie o eroare a computer-ului de bord! stie cineva care ar fi cauza?mutumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune-o pe un tester si revino cu eroarea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa-mi fac o programare la volvo! nu locuiesc in tara!am sa caut pe aici reprezentanta! ma gandeam ca poate a mai intampinat cineva problema asta si sr sti exact despre ce e vb! ms oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motivele sunt multe, pana la senzor pedala ambreiaj defect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare din nou! si din nou probleme la volvo s 80,am fost in tara dar nu am puso pe tester ptr ca a disparut mesajul ,insa acum am alta problema si cred ca este una mare si serioasa: pierd lichid de frana! nu numai ca pierd lichidul dar azi dimineata am ramas fara ambreiaj adica pedala joaca acolo ca si cum ar fi la liber,nu pot baga in viteze si nici nu stiu pe unde curge lichidul! am pus lichid in pompa ptr ca-l aveam pregatit dar padala nu sa amorsat! stie cineva daca se reamorseaza si cum sau cand?si ce ar trebui sa faca,in afara ca tre sa merg cu ea la mecanic? merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai uitat la toate roţile, nu curge pe la furtunele de frână?

Dacă nu, probabil s-a spart rulmentul de presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu curge pe la roti,am verificat!

problema e cum reamorsez amreiajul?ca nu pot pleca cu ea de pe loc! se reamorseaza,stii cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, dacă e spart... ?

Există un robinet pentru aerisire, pe conductă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e cu el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde pe conducta?pe care conducta?

nu pot amorsa ambreiajul sa pot pleca cu masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

si care robinetul ala de aerisire?iar daca curge lichidul pe la rulment no sa se intample iar?macar tine pana la service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, eu ce-am zis, bre? De unde să ştiu eu cât e de spart?! Tu ar trebui să ştii, în funcţie de cât de repede a curs!

Tu ai întrebat de amorsare, ţi-am spus că există doar acel robinet pentru aerisire, de unde să ştiu eu ce-ţi trece ţie prin cap?!

Poţi deduce şi din imagine, poţi şi să te uiţi sub capotă, dacă vrei să ştii care e robinetul. N-ai vrea să vin eu până acolo, să ţi-l arăt?!

Mi-ajunge, ăsta mi-e mulţamul... :violent1:

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci! te inteleg dar te rog sa ma intelegi si pe mine,din desenul de mai sus nu stiu care e robinetul!

de curs nu curge foarte repede,numai ca acum am ramas fara ambreiaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poziţia 13, în poză.

Deschide capota, e aproximativ sub filtrul de aer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok ms

am dat jos filtrul de aier si nu am gasit nimic!nu stiu ce sa zic.....! nu se amorseaza singur ambreiajul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai aşa ceva?!

http://www.bildelsbasen.se/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/67/bil/lgnr/474076_1.jpg&width=&height=

Ar trebui să fie chiar lângă cutia de viteze, pe conducta rulmentului de presiune.

PS: Nu e chiar sub filtru, am zis aproximativ. Oricum, lucrezi mult mai uşor cu filtrul jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata am gasit,am aerist( de unul singur ce-i drept ,cam ca la aerisirea de frane)dar fara rezultat! nu stiu ce sa credsi ce sa fac! culmea e ca am gasito dimineata fara pedala,eu nu am mai mers cu masina de ieri de la ora 13! multumesc oricum pentru ajutor si pentru sfat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now