CarpeDiem07

Martor bord faza scurta si lunga!

16 posts in this topic

Salut! O mica pb., cand aprind faza scurta sau lunga nu-mi mai apare martorul in bord, am desfacut ceasurile crezand ca este becul ars, l-am inlocuit si nimic, ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Nu exista martor in bord de faza scurta.

2. Daca nu se aprinde martorul de faza lunga DAR faza lunga este aprinsa inseamna ca sunt defecte ceasurile de bord .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Functioneaza totul la ceasurile de bord, mai putin martorul faza lunga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate un bec de pe placa care seamana cu cel de faza lunga care esti sigur ca functioneaza si pune-l pe faza lunga.Poate e soclu stricat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este si asta tot un defect al bordului. Usor, usor o sa mai cada si altele la bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate un bec de pe placa care seamana cu cel de faza lunga care esti sigur ca functioneaza si pune-l pe faza lunga.Poate e soclu stricat.

Am incercat si varianta asta si nimic, ce e de facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat si varianta asta si nimic, ce e de facut?

Avind masina din 2002 deci cam veche apar probleme pe placa logica a bordului,electronica.Flux de aer sau letcon pe fiece pin al integratelor si este ok.Nu te pricepi atunci dai la altii.Becurile se masoara inainte sa le scoti indiferent de bord.

Succes in orice caz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI cum dai asa cu letconul direct peste lacul protector al fiecarui procesor sau dam sfaturi asa citite pe net ?

@CarpeDiem, te duci frumusel la masina, pui contactul pe II dupa care intrii in meniul secret de diagnoza apasand READ si ceata spate de 2x, incerci pana iti apare pe bord CHECKING DTCS, navighezi in meniu apasand tasta READ iar daca la DIM scrie DTC IS SET inseamna ca ai ceasurile de bord defecte .

Sau mai simplu te duci la un service mare cu scule BOSCH KTS, DELPHI DS100-500, Launch x431/Diagun si faci o diagnoza la DIM (ceasurile de bord) iar daca ai erori pe DIM este clara problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa iti spun cum.Cu asa ceva m-am ocupat pe placi logice de oricare ar fi fost ele.Le cureti le rezolvi si la faci la loc daca ai cu ce.Eu mai am cu ce dar mi-am cam terminat vederea pt. citit in timp vbind de asa ceva in domeniul electronicii.Chestii mecanice am invatat din nevoie sau mica pasiune dar "buleftrica " sa zic asa, asta imi e meseria.NU citesc pe net ci ma uit ce fac unii copii cind eu faceam acum vreo 18 ani sa zic pe la 1995 , daca ai auzit de KT Techlogy firma mixta singaporeza.Ce consumabile sint acum iti ia fata comparativ cu ce lucram eu pe atunci dar era ok si atunci. :smile:

Oricum nu te supara pe mine ca nu iti fur clineti si apa calda este descoperita demult..

Daca ai avea borduri sau orice electronica zobite ai vedea ce si cum lucrez ca si ingrijire si nu stii ca e schimbat nimic. Dar ce stiu eu ca doar ma uit pe net ,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate in anii 90 bordul insemna o folie cu 2 tiristori si multe becuri iar acum vb de procesor cu flash & eprom ce comunica pe CAN BUS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper din tot sufletzelu' meu (cu tz) ca nu e inceputul unui nou FLAME, da ? Ar fi pacat sa inchidem si topicul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde arde ? Eu faceam istorie, cum a evoluat ceasul de bord de la Volvo S40 1996 la S60 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate in anii 90 bordul insemna o folie cu 2 tiristori si multe becuri iar acum vb de procesor cu flash & eprom ce comunica pe CAN BUS .

Omu ,te faci ca nu intelegi?!!Placi de baza ,controlere, smd pe toata linia ,Made in Taiwan si nu chinezarii de azi lucrate cu fundul.O placa DIM este o chestie simpla nimic deosebit doar ca are si eventual BGA-uri unele.Ma refer la plantare si eventual inlocuire de componente .Nu vorbesc de programarea porturilor a microcontrolerelor etc.Daca am lucrat cu chestii din astea partile electronice ,modulele auto nu sint cine stie ce ,asta incerc sa iti spun.

Eu nu ma cert cu tine dar nu sint vreun ageamiu care s-a gasit sa dea sfaturi in acest domeniu citind pe net.

Ex:Schimbi un eeprom de 8k ii scrii ce trebuie il bagi inapoi in modul airbag(Ford) si gata cu reset eroare.Tot asa pot sa scot tot ce este in interiorul modului si sa inlocuiesc fara probleme .Unele nu merg si cumperi modulul ca ai protectie soft si tot asa.

La tunning cum se face ?! scoti , scrii ,pui la loc ,vezi ce si cum si tot asa.Cind cunosti sa faci softul sa jonglezi din OBD atunci ,Jos Palaria.

In fine nu mai spun nimic..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, bordurile Yazaki pt Volvourile de azi sunt fabricate in Romania DECI nu sunt chinezarii.

Daca reparai macar unul mai ziceam, dar asa .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, bordurile Yazaki pt Volvourile de azi sunt fabricate in Romania DECI nu sunt chinezarii.

Daca reparai macar unul mai ziceam, dar asa .

Chinezarii ca si piese si lucratura, robotica difera in functie de firma ce are investiti banii in tehnologie.NU conteaza ca este in Ro facut.Am desfacut DIM si stiu cum e lucrat (al meu de ex. ) dar nu este relevant acest lucru.NU vorbesc de reparat ci cum este lucrat.Era vorba in discutie de un bord vechi si in 2002 nu il facea RO si era o indrumare pt. colegul de forum sa incerce calea simpla.Deci de ce deviezi de la discutie!

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca idee este nevoie de o diagnoza pt a clarifica daca bordul este defect sau nu, din experienta mea este defect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now