Sign in to follow this  
Followers 0
nionut76

Trancanit puntea spate

24 posts in this topic

Salut. Am o problema cu puntea spate in sensul ca de cate ori trec peste denivelari imi trancane ceva. Am fost la 2 service-uri in Galati pentru a avea o idee si a putea rezolva problema doar ca sunt mai nelamurit decat eram prima data acum. Unii spun una si altii alta. La primul service mi-au spus ca sunt de la bratele spate si ca au bucsele terminate. Am atasat o poza cu acele brate. Am mai scris eu de ele si chiar am cerut niste preturi dar mi se par destul de scumpe la 700 lei bucata. Ideea e ....exista un echivalent pe alta marca gen Ford ori Mazda? Unde sa pot gasi piesele mai ieftin? Prin dezmembrari le gasesc probabil tot cu bucsele terminate si se cere vreo 250-300 lei pe bucata. Aveti idee daca acel trancanit poate fi de la aceste brate? Amortizoarele sunt noi schimbate acum 3 luni (kayaba) toate 4. Am schimbat si flansele amortizoare. Cand trec peste orice linie ori denivelare trancane si ma scoate din minti. La al 2 lea service mi-a ridicat masina pe elevator ..a tras de toate pe acolo dar nu mi-au dat un raspuns lamuritor ba mai mult mi-au spus ca sigur nu e de la bratele spate.

post-4736-0-00565000-1361723413_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bielete bara stabilizatoare sau bucsi bara stabilizatoare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bielete bara stabilizatoare sau bucsi bara stabilizatoare .

Pe spate? La bara stabilizatoare au bagat levierul si incercat sa miste sa vada daca au joc. Mi-au spus ca acel cauciuc este pietrificat dar ca nu pare sa fie de acolo problema. Au tras de bara in stanga si in drapta si nimic. Teapana.

Multumesc de raspuns si promtitudine. Le schimb oricum saptamana asta. Incerc. Sper sa le gasesc si sa vad ce preturi au.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol atunci pt ca trebuie sa schimbi tot daca nu se observa de unde bate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol atunci pt ca trebuie sa schimbi tot daca nu se observa de unde bate .

Pai cam ce ar insemna tot? Detaliaza sa le iau pe rand poate scap de trancanit :) Amortizoarele sunt deja schimbate, brate suspensie spate spre fata la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai sa o luam altfel, de cand a aparut troncanitul ? Cumva de cand au fost schimbate flansele+amortizoarele ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai sa o luam altfel, de cand a aparut troncanitul ? Cumva de cand au fost schimbate flansele+amortizoarele ?

Trancanitul este pe spate. Am schimbat toate amortizoarele + flanse amortizoare undeva in noiembrie. Spre sfarsitul lunii. Vreo luna nu prea am avut probleme dar apoi a aparut un trancanit. Am zis ca ok...e de la bratele de mai sus din poza. Am stat sa mai treaca zapada si am fost la 2 service-uri...bla bla bla poveste de mai sus. Deci nu stiu exact ce ar fi. Am aflat pretul la bucsele astea pentru bara stabilizatoare. Bielete bara stabilizatoare cica nu are conform VIDa pentru ca alea apar doar pe sasiu sport si nu dinamic (confort).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa spunem ca a aparut trancanitul ala dupa ce am schimbam amortizoarele :) Care ar fi buba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat la Leon bucsi + bielete pe fata, parca 600 lei toata distractia. Asta ca pret comparativ, daca te ajuta cu ceva.

Daca tot ai schimbat amortizoarele, zic sa schimbi si bucsile. La gropile din Romania sunt considerate consumabile, de schimbat la 2-3 ani.

Imi pare rau, dar asta e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat la Leon bucsi + bielete pe fata, parca 600 lei toata distractia. Asta ca pret comparativ, daca te ajuta cu ceva.

Daca tot ai schimbat amortizoarele, zic sa schimbi si bucsile. La gropile din Romania sunt considerate consumabile, de schimbat la 2-3 ani.

Imi pare rau, dar asta e.

Salut. Cam asa costa pe fata si la volvo Bucse bara stabilizatoare fata 180 lei buc x 2 si bieletele 130 x 2. Dar astea sunt pe fata. Mie pe spate mi se aude un trancanit. In seara asta am mers cu masina pe cateva denivelari si se aude acel trancanit care continua inca 1-2 secunde dupa ce trec deja de vreo denivelare, damb, groapa, sina..etc. Din ce mi-a spus colegul MC pe spate am doar bucse , ca pe VIDA apar 2 tipuri de sasiu. Sport si dinamic. Cel sport are si bielete. Cel dinamic cum am eu nu am decat bucse bara stabilizatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai e și CONFORT dar la fel are doar bucsi, nu și bielete. Pentru siguranță totuși baga-te sub mașină și arunca o privire...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

....poate un rulment pocnit.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a aparut zgomotul o data cu "umblatul" la amortizoare poate ca a fost ceva montat gresit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai e și CONFORT dar la fel are doar bucsi, nu și bielete. Pentru siguranță totuși baga-te sub mașină și arunca o privire...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Salut. Am fost in service si am facut cateva poze la puntea spate. Ma intereseaza acele brate ruginite sa le schimb. As dori niste preturi. Poate gasim ceva aftermarket. :smile: Sper sa se inteleaga ceva din pozele facute si poate imi spui si ce tip este confort, sport, dinamic..

post-4736-0-97977600-1364643411_thumb.jp

post-4736-0-68791300-1364643445_thumb.jp

post-4736-0-72765000-1364643461_thumb.jp

post-4736-0-33335200-1364643554_thumb.jp

post-4736-0-65919000-1364643570_thumb.jp

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din poze nu se poate identifica tipul suspensiei, pune o poza cu "product plate"-ul masinii si ai rezolvat problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din poze nu se poate identifica tipul suspensiei, pune o poza cu "product plate"-ul masinii si ai rezolvat problema .

Adica cu asta?

post-4736-0-61388400-1364682539_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ala trebuie sa fie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ala trebuie sa fie .

Pai...acu asteptam. Sa vedem ce raspuns primesc referitor sport, dinamic ori confort :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este versiunea momentum cu niste imbunatatiri (xenon, volan schimbator piele, jante pe 17) este versiunea dinamic. A fost o oferta de care am profitat si eu la vremea respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoarele spate au si flanse? Bucse? La fel ca cele fata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista flanse..Au doar bucsa -suport adaptor pentru sasiu ,la capatul superior .

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut dar amortizoarele le-ai schimbat ? Nu de alta dar si amortizoarele fac zgomot chiar daca nu sunt scurse.

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut dar amortizoarele le-ai schimbat ? Nu de alta dar si amortizoarele fac zgomot chiar daca nu sunt scurse.

Da. Noi noute. Kayaba Excel G parca. Toate 4 plus flansele amortiz pe fata. Amortizoarele nu au un rulaj mai mare de 5000 km in mom de fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic, bat in lemn atunci, al meu cobai e super legat si fara greieri ........momentan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0