Guest 480

ce va place si displace la masina voastra?

8 posts in this topic

ce anume apreciati si in acelasi timp va displace la masina voastra?

eu de exemplu am apreciat cam in primii 2 ani finisarea si materialele folosite acum am 'soricei' (diferite zgomote) prin toata masina.singurul lucru care nu mi-a placut de la inceput au fost scaunele care sunt prea moi dupa standardele mele (comparativ cu masinire germene de ex) fiind obositoare la drumuri peste 1000 km.un alt minus este intretinerea care este foarte scumpa comparativ cu majoritatea masinilor de aceeasi clasa.in rest totul fara probleme.

P.S. in cazul meu si consumul este o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Ai luat masina second sau noua ?

    Scaunele si eu am remarcat ca sunt cam moi, dar am zis ca sunt din cauza vechimii, ca s-ar mai fi lasat buretele, pe de alta parte eu am modelul doar cu textil pe scaune.

Intr-adevar si la mine au mai aparut "soricei" pe ici-pe colo, dar i-am corectat cu un pic de burete si scoci (in general prin usi apare problema, la ghidajele de la tijele de inchidere, si la torpedou, am rezolvat si acolo).

    Intretinerea e intr-adevar destul de scumpa daca faci absolut TOT la ei la reprezentanta. Totusi nu e necesar sa te duci la ei sa schimbi un bec, si daca iei doar piesa iti garantez ca iesi mai ieftin decat daca ai avea un Renault !

    Consumul este intr-adevar si la mine o problema, speram remediabila...

    Sonorizarea este destul de buna, cel putin cea stock, acum am un CD-Player Pioneer, dar boxele sunt Kenwood, din fabrica.

    Apreciez faptul ca este o masina foarte silentioasa. Asta imi si doresc de fapt de la o masina... sa nu simt gropile, sa nu aud motorul si sa stau comod in ea (inclusiv in spate)... si asta fara sa fie Maybach sau SL  ;D

    Este o masina simpla la interior, cu toate la indemana, cu design simplist si ergonomic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Ai luat masina second sau noua ?

    Scaunele si eu am remarcat ca sunt cam moi, dar am zis ca sunt din cauza vechimii, ca s-ar mai fi lasat buretele, pe de alta parte eu am modelul doar cu textil pe scaune.

Intr-adevar si la mine au mai aparut "soricei" pe ici-pe colo, dar i-am corectat cu un pic de burete si scoci (in general prin usi apare problema, la ghidajele de la tijele de inchidere, si la torpedou, am rezolvat si acolo).

    Intretinerea e intr-adevar destul de scumpa daca faci absolut TOT la ei la reprezentanta. Totusi nu e necesar sa te duci la ei sa schimbi un bec, si daca iei doar piesa iti garantez ca iesi mai ieftin decat daca ai avea un Renault !

    Consumul este intr-adevar si la mine o problema, speram remediabila...

    Sonorizarea este destul de buna, cel putin cea stock, acum am un CD-Player Pioneer, dar boxele sunt Kenwood, din fabrica.

    Apreciez faptul ca este o masina foarte silentioasa. Asta imi si doresc de fapt de la o masina... sa nu simt gropile, sa nu aud motorul si sa stau comod in ea (inclusiv in spate)... si asta fara sa fie Maybach sau SL  ;D

    Este o masina simpla la interior, cu toate la indemana, cu design simplist si ergonomic.

masina este cumparata noua de la reprezentanta din Belgia! scaunele mi se pare mie moi(chestie de gust).la costuri ma refer la ora de manopera si piese care sunt mai mari decat la alte firme concurente(sotia mea are un audi a4 combi si ma costa mai putin)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ora de manopera este intr-adevar scumpa. De-aceea am si specificat ca daca iei doar piesa iesi mai ieftin.

Audi A4 este VolksWagen si intr-adevar au piese destul de ieftine pentru categoria in care e incadrata masina.

DAR... Iti dau doar un exemplu... Aceeasi piesa care la Volvo era 340RON, la Renault era 580RON(!!!), la Fiat 360RON, iar la Citroen 400RON. Volvo castiga.

In topicul despre piese am amintit de un magazin de piese, REMCO. Il recomand cu caldura, sunt prompti si ieftini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. In primul rand imi place cum arata.....fooarte mult! Design-ul mi se pare foarte reusit si actual.....parerea mea.

Norocul meu este ca in timp ce scriu randurile astea, si in general cat timp sunt la birou, pot admira de la fereastra un alt S40 (phase II) parcat pe langa alte masini nemtesti, frantuzesti, romanesti, etc.

S40 o fi masina de familie tanara, dar in acelasi timp mi se pare ca se potriveste foarte bine si pentru o masina "preparata". Asadar, iti poate satisface si dorintele alea "ascunse". Vezi atasament.

2. In al doilea rand, tinuta de drum. Am mers 5000 km vara asta prin Europe si nu am resimtit nici un dram de oboseala la volan. Dupa parerea mea, masina se asterne placut la drumurile lungi.

Ce nu-mi place in momentul asta: ca am ceva zgomote pe sub masina. Cam troncane pe la gropi. Am fost la vreo 2 service-uri insa nu am aflat nimik. Mai am de investigat. De la troncanelile astea mi-au aparut si "soriceii" prin masina. Deocamdata culeg informatii despre ei.

3. Piesele: Masina a fost de companie, astfel incat tot service-ul a fost facut la reprezentanta cu piese originale. M-am gandit sa o tin tot asa.....dar dupa cateva tentative mi-am dat seama ca:

a. adaosul la piesele originale este imens;

b. manopera este cam scumpa pentru mine;

Pentru prima am gasit alternativa (vezi mesaj din sectiunea "Piese Volvo originale si compatibile") pentru a doua (un service bun si cu un pret acceptabil) inca mai caut si sper sa-l gasesc prin voi.

4. Consumul: cand merg "batraneste" am un consum decent. Daca o calc consumul creste dar si reactiile sunt prompte. Una peste alta, masina sa fie OK ca bani de benzina gasim noi cumva....:)

[fiÅŸierul a fost ÅŸters de către administrator]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma deranjeaza faptul ca distanta dintre scaun si volan este cam mica , unora le place acest lucru conducand mai sport , dar mie imi da o senzatie de dicomfort. Voua?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma deranjeaza faptul ca distanta dintre scaun si volan este cam mica , unora le place acest lucru conducand mai sport , dar mie imi da o senzatie de dicomfort. Voua?

::):-\...despre ce anume vorbesti? Distanta asta este facuta sa se regleze... pana si volanul se poate regla pe inaltime...scuza-ma , dar nu poti face ceva lumina in problema asta ?  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM masina din luna iune, mi-am facut-o singur cadou de ziua mea ;D si uite ca pana acum nu am problme cu ea. Am avut cei drept la inceput deoarece si eu am dat peste un vanzator nemerinic care nu mi-a spus de toate problemele pe care le are masina dar ma-am scos totusi ieftin dupa ce am pus-o la punct.

La un Volvo visam inca de pe cand eram pusti modelele 750, 850, 950 pe urma clasa S , V si asa mai departe si visul s-a indeplinit acum conduc un volvo s40 model 2001 sunt multumit de masina din toate punctele de vedere. masina mea are doar un soricel legat de un zgomot ciudat dar pe care nu pot sa-l depistez de nici o culoare. In rest numai cuvinte de lauda. Confort 100%. Am facut un drum de peste 1500 km in doar 2 zile si nici gram de oboseala. Inainte eram nevoit sa conduc o duba in toate delegatiile pe care le faceam prin tara. si mai mult de 4- 5 sute de km nu puteam sa conduc (specific faptul ca am si ceva probleme cu sptatele) La fiecare 2 ore trebuia sa fac o pauza ca altfel nu mai suportam. Ei acum e alta poveste. conduc cate 5 - 6 re fara ca sa ma opresc nici gram de oboseala. Masina se comporta perfect. Am prins si viteze de 200 la ora si nu avea nimic. NUmai cuvinte de lauda am. As putea sa redau o multitudine de exemple prin care sa-mi laud masina dar cerd ca fiecare are ceva de spus despre masina sa numai de bune si nu ar fi cazul meu sa va retin atentia.

In ceea ce priveste service-ul pai aici e simplu. Din punctul meu de vedere tre sa gasesti omul potrivit care sa se ocupe de ea (daca tu nu stii sau nu te trage inima) si atunci nu ai belele. Optez pentru service-uri mici si mijlocii unde oamenii sunt mai cointeresati sa faca treaba buna decat cele mari si unde lucreaza oameni fara tragere de inima si care repara doar de dragul de a arata ca fac ceva si sa-si primeasca banii multi si mai fac si lucru de mantuiala ca sa mai vii pe la ei si sa mai lai ceva bani pe acolo. Inca nu suntem in occident unde daca te duci la un service ai garantia ca esi cu masina buna. (Mentalitatea e alta).

Asa ca Volvo  - rules.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now