Sign in to follow this  
Followers 0
neotrim

demontare motor

5 posts in this topic

Am nevoie de sfaturi sa scot motorul cu tot cu instalatia electrica si cutia de viteze, timonerie, planetare etc sa il pot monta pe o caroserie goala.

Cum se face, la ce trebuie sa fiu atent si cum pot face sa pastrez si mufa obd II pentru diagnosticare, va multumesc.

Si sa pot pune alt contact, sa nu am probleme cu imobilizatorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demontarea motorului si a cutiei de viteze nu este in principiu foarte complexa.Ordinea ar fi urmatoarea:cablajul electric de pe motor si cutie,golit circitul de racire,furtune apa si vacuum,cablu acceleratie,conducte freon A/C,radiatoarele,cablurile schimbatorului de pe cutie si separat catalizatorul de galerie ,coloana volanului din caseta de directie .Trebuie suspendata partea din fata a masinii golit uleiul din motor/cutie,demontate:etrieri,amortizoarele fata(sau fuzetele complete),planetarele,cele patru prinderi ale cadrului motor (nu inainte de a-l sprijini cumva)si cablul albastru gros de masa prins pe cadru.Apoi ridici caroseria cu vreo 6-7 colegi si tragi ansamblul de sub ea.

Despre imobilizer nu cred sa fie probleme daca folosesti si calculatorul de motor cu care este"imperecheat".Daca ai nelamuriri ma poti suna :smile:

La montaj e mai complicat...

Edited by capi_1977

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca instalatia electrica e separata? Adica motorul nu e conectat la instalatia electrica a intregii masini? Sunt 2 instalatii separate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cutia neagra In aflata in dreapta masinii pleaca tot cablajul motorului mai putin cablurile electromotorului si alternatorului.Cele doua instalatii sunt unite in acea cutie de conectorul sau "slot-ul" calculatorului de motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ma apuc de munca, sper sa reusesc, nu ma pot desparti de motorul meu turbo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0