vpr

Turbina V70 2.4 T

26 posts in this topic

stie cineva sa-mi spuna exact ce model de turbina se afla pe B5254T?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mitsubishi TD06HL-13G parca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

TURBINA VOLVO S/V70 1998 2.5L 193 B5254T TD04H? asta zic eu la prima vedere

am gasit peste tot motorul meu de 2435 cm3 sub denumirea de 2.4 dar si de 2.5...care e cea corecta?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

B5254T/LT sau B5254T5 nu ai asa ceva trecut in carte decat T?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.4 este catalogat motorul tau.Are aceeasi cilindree ca si motorul meu,doar ca e ''ajutat'' de turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform catalogului ai dreptate, este incadrat la 2.5L si codul este cel mentinoat de tine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru mine e clar ca pentru 35 de cm peste 2400 nu rotunjesti la 2.5, dar cautand detalii despre motor sau piese m-am lovit de ambele denumiri. ba chiar am vazut ca 2435 cm3 AWD era trecut 2.5 iar al meu, fara AWD era 2.4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt S70/V70 motorizarea de 2435cmc a fost denumita comercial 2.5 la modelele pana in MY00(1999-2000) la MY00 au fost puse motoarele de pe modelele noi de dupa 2000 iar denumirea comerciala a fost 2.4 .

Asadar trebuie sa cauti o turbina de S70/V70 2.5T sau mai bine spus la codul tau motor (B5254T) denumirea comerciala este 2.5T (193cp) iar la B5244T este 2.4T (200cp) .

Tu ai 193cp nu ?

Asta e turbina ta .

http://en.turbolader.net/Turbocharger-Catalogue/8900-1197/8601227/49189-01365.aspx

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, acum ca am stabilit care este turbina de pe masina mea, hai sa cautam una mai mare:)):P

Vreau sa fac din masina mea o masina putin mai nervoasa, nu vreau sute de cai, vreau putin mai mult cuplu si pana am sa gasesc pe cineva in apropierea mea care se ocupa cu CHIP pe Volvo, am sa caut o turbina, o toba, chestii marunte:P

Si bineinteles sa nu uit si intrebarea, ce motorizari de Volvo au turbine mai mari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti face tot ce visezi dar nu la motorul de 2435cmc :D

Acest motor este unul "low pressure turbo " ce nu suporta foarte multe, adica dupa ~260-270cp face poc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu vreau mai mult de 230-240, fiindc cutie automata nu rezista cutia atat, cum spuneam, vreau cuplu nu herghelie.

masina de fabrica are 270 de Nm eu vreau vreo 50 in plus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dau eu turbina de t6 ,daca iti este de folos ...

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

600 ron ,in stare perfecta

post-4299-0-80992300-1364498442_thumb.jppost-4299-0-95352800-1364498473_thumb.jp

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pot da un raspuns acum dar am sa ma gandesc. multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta noapte mi-a trecut si mie prin cap sa pun doua turbine de R ,si sa modific softul ,dar din pacate trebuie sa schimb si cutia ca nu va tine la putere mai mare de 330 HP ,250 Nm .Asa ca m-am lasat pagubaj pt. moment .Afla daca merge pusa ,iar daca este ok la pretul asta si in starea asta nu gasesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de potrivit nu se potriveste fara modificari sigur! dar o flansa de adaptare la galerie, nimic mai usor:P am sa ma gandesc ce si cum sa fac, am sa mai caut detalii despre masina si daca ma hotarasc ne auzim, multumesc inca odata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pardon am vrut sa spun 450 Nm ...Cu placere

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Salman, turbina ta este TD-03 8G iar colegul VPR deja are o turbina mai mare (TD-04 13G) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci vreau euuuuu...:) 2 bucati de R (vine de la racheta ,nu?) joke

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G, spuneai mai sus ca B5254T nu rezista la performante prea mari. la un soft 20%-30%, o toba mai mult pentru sunet, cu turbina stock... asta ar duce masina undeva la 240-250 de cai, cuplu....350-400Nm, am dreptate? crezi ca ar ceda din atat?

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest motor este unul "low pressure turbo " ce nu suporta foarte multe, adica dupa ~260-270cp face poc .

Pana aici ar trebui sa fie ''safe''.Deci ar trebui sa te incadrezi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Salman, exact de acolo vine Rrrrrrrr-ul :D

@VPR, pe langa soft mai ai nevoie si de un ceas de boost pt monitorizarea presiunii si un boost controller mecanic . Nu ajungi chiar la 250CP, mai degraba un 230cp .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now