Catalin M

Problema servodirectie

14 posts in this topic

Va salut. Sunt posesorul unui Volvo S60 din 2003, 2,4 diesel(163cp).Va rog sa mă ajutati cu o informație referitoare la problema mea, si anume pierd lichidul de servodirectie pe la una din conducte care intra in partea de jos in caseta de directie(cred). S-a uitat un mecanic si a strans un surub acolo, dar tot curge.(crede ca e stricat filetul ca nu mai strange bine).Momentan nu sunt in tara si as vrea sa remediez pierderea, care este destul de rapida,cu ceva improvizatie... Poate silicon pe filet sau altcumva.... Multumesc anticipat ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu banda de teflon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă e vorba de conductele de presiune/retur, probabil e distrusă garnitura, dacă nu e spart furtunul. Nu se poate improviza, singura "improvizaţie" e resertizarea. Nu e scumpă dar e eficientă. Are dezavantajul demontării conductei.

Dacă sunt conductele proprii ale casetei, există kit de reparaţie, costă de la 350 RON în sus, dacă bine îmi amintesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filetul se strica daca il dai peste cap prin stangere continua fara simt sau nu a fost drepta piulita de la conducta si l-a taiat si se intampla doar atunci cand umbli la el nu din senin (sa nu fie vina mecaniucului).Daca este conducta de presiune verificia cat strange ,cate randuri ai bune si daca strange si dai cu banda de teflon dar ai grija sa nu strici mai rau filetul (o infiletezi usor cu mana pana prinde 2-3 randuri).Daca piulita este defecta schimba conducta,daca filetul din caseta este stricat fa rost de o reductie (se face pe strung).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ar mai fi o varianta,daca este filetul piulitei stricat si ai conducta buna ,sa gasesti prin dezmebrari sau la cineva o conducta defecta pt. ai lua piulita.Rog sa ma corecteze cineva daca gresesc exista o cheie care se foloseste la tesirea aceea din capul conductei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Îmi cer scuze ca am revenit târziu cu răspunsul despre problema mea la servodirectie pentru ca abia acum am dus o la un service deoarece eu nu am reușit sa umblu la piulitele acelor furtune. Mecanicul mi a spus ca e vorba despre cremaliera... Pe asta cum o rezolv?? Mersi. Cred ca de Paste ajung in Ro si atunci as vrea sa remediez problema cremalierei..As vrea sa ajung la un meserias recomandat de voi deoarece as vrea sa curat si Turbina ( Vgt cred), un test, am intercoolerul fisurat,ulei, filtrele...etc..

Edited by Catalin M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi cum poate să curgă pe la conducte, din cauza cremalieriei?!

Dacă e ruginită cremaliera, atunci curge pe acolo iar rezolvarea este recondiţionarea casetei de direcţie sau înlocuirea acesteia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Îmi cer scuze ca am revenit târziu cu răspunsul despre problema mea la servodirectie pentru ca abia acum am dus o la un service deoarece eu nu am reușit sa umblu la piulitele acelor furtune. Mecanicul mi a spus ca e vorba despre cremaliera... Pe asta cum o rezolv?? Mersi. Cred ca de Paste ajung in Ro si atunci as vrea sa remediez problema cremalierei..As vrea sa ajung la un meserias recomandat de voi deoarece as vrea sa curat si Turbina ( Vgt cred), un test, am intercoolerul fisurat,ulei, filtrele...etc..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Îmi cer scuze ca am revenit târziu cu răspunsul despre problema mea la servodirectie pentru ca abia acum am dus o la un service deoarece eu nu am reușit sa umblu la piulitele acelor furtune. Mecanicul mi a spus ca e vorba despre cremaliera... Pe asta cum o rezolv?? Mersi. Cred ca de Paste ajung in Ro si atunci as vrea sa remediez problema cremalierei..As vrea sa ajung la un meserias recomandat de voi deoarece as vrea sa curat si Turbina ( Vgt cred), un test, am intercoolerul fisurat,ulei, filtrele...etc..

Da, ai zis asta... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuma a spus scris si colegul mai sus,inlocuirea cremalierei daca gasesti de la vreo castea care sa aibe probleme,sau caseta sh .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze pt. greselile de mai sus ,nici macar nu am fost atent la ce scriu!O mie de ganduri intr-un singur creier si reiese ce am scris mai sus .Daca gasesti sa cumperi de pe o caseta stricata,sau caseta sh. la un pret rezonabil .Daca asta ar fi problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vad cand ajung in Ro de Paște.Pana atunci pun ulei tot timpul sa nu rămân fără.Sper sa nu stric mai tare. Mersi de răspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, dacă se poate, să nu ne mai spui în vecii vecilor ce a fost şi cum ai rezolvat, că nu va mai interesa pe nimeni! ;D

PS: Poate-ţi puşcă o conductă de aia şi ţi-l dă pe tot afară în câteva secunde, de nu mai poţi conduce nici măcar până la prima parcare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now