mih4y

nu se inchide portbagajul

24 posts in this topic

salutare baieti

revin si eu cu o problema :))

de 3 zile nu pot inchide portbagajul.adica nu se inchide deloc nu ca nu se incuie.pur si simplu trantesc la el pana ma satur si tot degeaba

are cineva vreo solutie va rog frumos daca ma puteti ajuta.dupa cum stiti este acces din portbagaj in interiorul masinii deci masina mea e ca si descuiata

cine ma poate ajuta cu o solutie

-trebuie inlocuit ce anume ? este problema electrica ? din broasca este probllema mecanica ? se poate repara ?

multumesc frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat sa bagi cheia in broasca? Poate-si revine asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Broasca se probeaza in felul urmator:este in pozitia de deschis iar cel ce declanseaza este in forma u,baga o surubelnita intre U si incearca sa misti de el spre dreapta daca nu ma insel si vezi daca se blocheaza.In caz contrar necesita alta in schimb :( Este o problema mecanica in cazul asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

il apropii fara sa-l inchizi si te apesi umpic pe el si se inchide .Nu-l mai tranti!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare mi-e ca ai ceva rupt pe acolo, desfa capitonajul si verifica sa vezi starea mecanismului, il misti manual sa vezi de ce nu blocheaza clichetul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o fi saturat si broasca saraca de la atatea trantiri de portbagaj. In 12 ani...sunt mii de trantiri...gandeste-te mai Heim!!! Daca nu rezolvi nimic cu un spray cu vaselina...poate o poti repara la un centru specializat sau cumpara una second hand.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata eu sunt opusul tau..0 probleme pe partea de inchidere. Singura care ma mai enerveaza e alarma aftermarket la xc90. In rest toate-s bune deocamdata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

baieti multumesc pt raspunsuri

am schimbat broasca si tot nu merge

ma apuca disperarea sincer

ciocul acela de plastic care prinde nu se incuie

am incercat sa il inchid cu o surubelnita si nu merge

crede ti ca are legatura cu mecanismul pe care apesi sa deschizi portbagajul ? si care e electric ?

inca ceva

voua la viteza pe autostrada de ex va fluiera pe la usi ? am chedere noi noute pe usile fata pt care am platit 300 lire so tot fluier

ma apuca nervii sincer

sa nu mai vorbesc fetele la usi care mai baraie si mai am si vreo 2 greierasi in bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca incerci sa il inchizi cu surubelnita nu merge?

Daca merge si iti vede la mesaje ca fiind deschis cu toate ca ai inchis broasca cu mana , este firul intrerupt de pe portbagaj daca nu ma insel este albastru il inlocuiesti si va merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap bag surubelnita si nu ramane blocat

ok ma duc sa vad care e treaba cu firul albastru

ms frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai sa inteleg ,este o actionare mecanica pt. inchis, nu electrica !Ala trebuia sa se inchida iar cu ajutorul firului pe cmanda din buton se deschidea.Incearca la o usa si vz daca patesti la fel ,baga surubelnita si vezi ca se va inchide broasca ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

am urmarit cablul cat am putut

pare ok nustiu unde ar putea fi problema

o sa incerc si la o usa cu surubelnita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate mufa de la broasca si inceaca cu surubelnita daca se inchide

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat adrian si nu merge

si am 2 mecanisme deci hai k unu nu e bun dar amandoua ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-l pe cel vechi si bate cu o surubelnita in el sau cu o cheie (fara frica de cateva ori) si apoi testeaza-l cu surubelnita daca se inchide. S-ar putea sa ai o surpriza:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea electrica la broasca aia foloseste doar si doar pt deschidere. Celelalte fire din zona aia sunt contacte pt REM, "ii spune" ca broasca este inchisa sau deschisa (pt lumini de ex.). Cand apesi pe buton si incerci sa o deschizi ar trebui sa se auda motorasul care deblocheaza mecanismul. Asta se intampla numai cand REM "stie" ca broasca este blocata. Daca era chestie de fire ti se inchidea si ramanea inchisa, REM nu primea feedback, portbagajul ramanea inchis si nu-l mai puteai deschide decat cu cheia masinii.

Daca zici ca ai schimbat broasca portbagajului inseamna ca unica treaba care nu ai verificat-o si trebuia verificata mai intai de toate este inelul de prindere al broastei. Ala poate fi reglat, la unele masini cedeaza si se muta. este suficient sa-l muti de 1-2mm si broasca nu se mai inchide. Daca imi amintesc bine inelul este fixat cu doua suruburi. Incearca sa ridici putin inelul si probeaza...poate o sa ai noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare nu se poate regla "ciocul" pe care se prinde usa portbagajului? Ma gandesc sa nu fie deplasata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are treaba ciocul daca broasca nu se blocheaza cu mana & surubelnita . Este o problema mecanica sau poate o problema de comunicatie intre noi si Mihai .

Mihai, trebuie sa iei o broasca ce se poate inchide cu surubelnita, abia cand se inchide cu surubelnita poti spune ca e buna. Poti lua din dezmembrari broasca la fel de defecta .

Atentie, trebuie sa ai broasca demontata de pe masina, pur si simplu cu broasca in brate vezi daca se blocheaza sau nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci bogdane problema sa rezolvat... dar sa vezi cum :)))

am luat alta broasca de pe ebay.o montez fericit si tot nu merge.am facut criza am crezut ca e mecanismul care apesi sa deschizi portbagajul ca e ars.eu acum 1 an am dat jos incuietoare pt cheie pt ca am inchis portbagajul cu bateria afara si nu am mai putut sa il deschid.la cheie nu am reusit si un mecanic a reusit sa dea jos incuietoarea.sarma aceea care a ramas era impinsa in broasca deci cred pozitia incuita.am tras de ea la misto sa vad daca merge si ca sa vezi lumina si pe strada mea :))))

apoi fac un gratar.si cum un prieten se ocupa de mititei iau broasca stricata deci cea veche si ma uit la ea tot apas pe ciocul care trebuie sa incuie dar nimik.hmmmm o lovesc de 3 ori cu manerul surubelnitei si se aude un clant :))) apoi cand apas pe cioc se incuie.sa mor de oftica nu alta dar asta e piesa de rezerva :)))

asa ca am scapat ieftin sa zic, am stat 3 saptamani cu portbagajul descuita dar asta e.

acum sa vedem ce are ambreiajul care dupa 1 an patineaza si astazi la desfacut mecanicul si zice ca nu a gasit absolut nimik neinregula acolo dar oricum la inlocuit dar sa vedem daca pe garantie.normal are 1 an garantie si eu il am de 1 an si 2 luni.deci numai belele sa vedem acum cand se termina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-l pe cel vechi si bate cu o surubelnita in el sau cu o cheie (fara frica de cateva ori) si apoi testeaza-l cu surubelnita daca se inchide. S-ar putea sa ai o surpriza:D

hmmmm o lovesc de 3 ori cu manerul surubelnitei si se aude un clant :smile:)) apoi cand apas pe cioc se incuie.sa mor de oftica nu alta dar asta e piesa de rezerva :smile:))

Pai asta iti scrisesem si eu sa faci, insa nu inteleg de ce intrebi, daca nu pui si in practica sfaturile! :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai Se termina belelele cand schimbi masina cu una mai noua . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar la cea noua vor incepe altele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carcotasule :D

Eu cred totusi ca a avut ghinion, au ajuns pe la mine cateva S60-uri de UK cu peste 200.ooo mile la bord si mergeau binisor, iar 2 din ele erau 2004 si erau impecabile desi tot multe mile aveau .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now