Sign in to follow this  
Followers 0
viorelgrigoriu

depistare consumator

2 posts in this topic

Salut posesorii de volvo

Se stie metoda de depistare a unui consumator care descarca acumulatorul,respectiv se scoate borna de masa de pe acumulator si se inseriaza o lampa de control cu tresa de masa si borna bateriei.

Este evident,daca se aprinde lampa avem un consumator,care in timp descarca bateria.

Pentru a depista care circuit prezinta un scurt circuit se scot pe rand sigurantele din tablou pana cand se depisteaza care este circuitul cu probleme.(pana se stinge lampa)

Astazi am folosit o lampa tip creion ,de 12 v (3 lei)si am depistat ca se stinge lampa cand scot prima siguranta de pe randul cu cele mai multe sigurante.

urmeaza sa vad ce circuit inchide aceasta siguranta (s=ar parea ca e vorba de bricheta).

Dupa ce am scos siguranta lampa se aprinde inca foarte slab si pentru scurt timp,parca s-ar descarca un condensator.

sa fie oare de la ECU?

Cine poate verifica daca e normal sa se aprinda lampa inseriata cu borna minus a bateriei si tresa de masa pentru scurt timp ,pentru ca apoi sa se stinga,de parca s-ar descarca un condensator?

E important pentru mine sa stiu daca e normala manifestarea descrisa mai sus ,sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! din cite stiu sunt 4 consumatori care pot fi folositi fara a fi nevoie de cheia de contact. adica: lumini pozitie,lumini avarie,plafoniera si bricheta. nu cred ca exista prin sau pe sub bord vreun fir care sa dea la caroserie.singurul pe care dau vina este electromotorul care desi este alimentat permanent din borna+ lucreaza numai la contact. datorita bucsilor uzate citeodata da la masa.putin dar suficient ca sa descarce bateria.problema este ca instalatia electrica poate fi verificata destul de repede si fara prea mare efort pe cind electomotorul trebuie dat jos :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0