Sign in to follow this  
Followers 0
adicluj

Revizie 60.000 KM

5 posts in this topic

Salutare. Ultima mea problema legata de masina se referea la faptul ca intra foarte greu in treapta I si II de viteza ceea ce s-a cam remediat dupa ce am observat ca doar la "rece" se manifesta asa. Cum majoritatea scriu aici doar cand au probleme revin si eu cu o dilema la care sper sa primesc raspuns. Am un Volvo S40 din 2005 cumparat din Germania cu 58.000 de Km si inca nu i-am facut revizia. Acum am aproximativ 75.000 de Km facuti si ma gandeam ca ar fi timpul sa schimb una-alta. Am avut de schimbat pompa servo care s-a stricat si costa destul de mult si am tot amanat problema cu revizia. Intrebarea mea e simpla: Cam ce ar trebui sa schimb la acest numar de Km rulati avand in vedere ca ultima revizie a fost facuta la 50.000? Intreb asta deoarece in Cluj nu este niciun service autorizat Volvo si nu as vrea sa ma duc undeva unde sa-mi spuna ca trebuie schimbate toate prostioarele. Cartea tehnica este in germana si tot ce inteleg este ca, la 60.000 km trebuie schimbate 2 filtre si o piesa rotunda. Multumesc anticipat. Adi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ar fi bine sa schimbi si distributia , ea normal se face la 90.000 Kmdar nu ar strica sa o schimbi mai devreme

Uleiul si filtrele ar mai fi indicat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot suntem clujeni amandoi, da-mi un telefon pe nr 0742020960 si poate reusesc sa te ajut.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca ceva: pe "Workshopdata" , dar si in cartea de intretinere distributia la diesel se scimba la 240 000 Km, iar la benzina la 140 000 !!!. Nu fac "misto". Chiar asa e!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multzam mult de initiativa, Radu. Am rezolvat la service-ul PWG auto de pe langa Terapia unde, cu 11 milioane am schimbat tot ce trebuia.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0