Borisov

ce ulei pentru cutie si cantitatea?

10 posts in this topic

salut am un volvo s80 din 1999 2.5 tdi cutie manuala si vrau sa schimb umeiul la cutie . ce ulei sa cumpar si ce cantitate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da,asa e... am auzit si ca heim ti-l poate face rost in 2 zile la banii astia ;D

Revenind la lucruri serioase:

Personal sugerez chiar un API GL-5 75w90. Tehnica evolueaza...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa bagi ulei ORIGINAL. Pentru cativa LEI in plus sti ca ai bagat ce trebuie in masina...este totusi vorba de cutia de viteze care COSTA mult...chiar si second hand. Inca ceva....uleiul pe care il bagi nu se schimba ca cel de motor periodic ca sa se simta la buzunar an de an.....eu zic sa bagi ulei volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul pt. 1161745 este in jur de 75RON/litru si eu cel putin il am pe stoc

Dezinformarea e perfect valabila si pentru colegul heim, care a cam ramas in urma cu cataloagele

Designation

Service volume (litre)

Part number

Quantity per pack (litre)

M56

2,10

31280771

1

31280772

4

31280771 este codul nou de ulei conform VIDA 2012D, care costa 100RON/litru.

Succes ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut am un volvo s80 din 1999 2.5 tdi cutie manuala si vrau sa schimb umeiul la cutie . ce ulei sa cumpar si ce cantitate ?

Din cate vad , scopul acestui topic a fost creat pt. altceva . Nu vad de ce se ajunge la preturi , de unde cumparam , de unde comandam , de ce de acolo si nu din alta parte.

O intrebare simpla , si un topic plin de raspunsuri offtopic, rautati personale si orgolii zgariate .

Tot ce este pe langa subiect se sterge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa ma rogi , si nici nu am cerut parerea ta , cu asta incheiem offtopicul sau ajungem la avertizari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Raul fara suparare dar nu suntem in Germania, nu stiu de unde scoti tu preturile astea. Daca imi aduci tu ulei din Germania jur ca iau de la tine .

Exista uleiuri la fel de bune ca cel OEM sau chiar mai bune, Synchromax de la Royal Purple, Amsoil Severe Gear 75W-90 sau Red Line 75W-90 . Oricare din aceste uleiuri este mai bun decat OEM Volvo dar in RO costa mai mult decat OEM Volvo, asa ca si un Mobil 1 sau Castrol de 50 lei este bun la o masina de peste 10 ani .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si vad ca e specificat,e ulei monograd, 75W

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore,in primul rand cauta ti alt "depozit de piese" pentru ca ala cere comison acu..

In al doilea rand ,te rog sa nu mai postezi preturi aiurea!Ai topic deschis special pentru asta sau ai uitat deja?!

Iar in cele de urma,ia si deschide'ti o firma de piese auto,apoi cauta preturi bune si vii aici cu rezultate finale in care sa fie inclus si transportul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg ce tot ai Heim. Este o vorba...care nu se aplica si in cazul lui Alex care are preturi bune fata de altii. "PROST e cel care DA nu cel care CERE.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now