icehowler

Sunet gros peste 2000 ture

4 posts in this topic

Salut!

Am achizitionat acum 3 luni un Volvo S40 1.9 D (102 CP) model 2003 de la un prieten, pentru ca stiam ca a fost intretinuta si are ~80.000 km. Motorul merge brici. Am mers aproximativ 8.000 km pana acum cu ea, inclusiv drum lung de 400 km.

Recent, insa, am intampinat un comportament ciudat: doar in treptele intaia si a 2-a, cand accelerez mai tare (pedala de acceleratie putin dupa jumatate) si trece de 2000 turatii, se aude un zgomot gros (asemanator zgomotului de toba modificata). Uneori se aude intrerupt, uneori nu se aude deloc. Nu am gasit o regula. Comportamentul asta il are de vreo 3 zile. Merg in fiecare zi cu ea si nu am mai patit pana acum. Nu se reproduce in treptele a 3-a si a 4-a. Intr-a 5-a nu am avut unde sa incerc.

Mentionez ca distributia a fost schimbata recent (daca are vreo legatura), ambreiajul si el (fara rulment). La motor nu s-a umblat pentru ca nu a fost nevoie.

Multumesc,

Andrei.

Edited by icehowler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tampoanele de motor le-ai verificat ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

intercooler sau furtune intercooler fisurate sau sarite .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar putea fi tampoanele. Eu am exact aceleasi simptome pe b4184s2. Si stiu ca am de schimbat tamponul pe dreapta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now