doru marian

navigatie volvo v50 1.6 d din 2007

18 posts in this topic

nu se mai basculeaza ecranul de la navigatie

se aude motorasul/s-au ce o fi (mecanism de ridicare )dar.nimic

La oprire se aude acelasi zgomot

stie cineva ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, stie toata lumea, ca e topic pe forum. Ti s-au dus pinioanele, exista kit de reparatie, costa undeva la 40RON parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi de ce trebuie să fii ironic cu omul? La tine nu costă 40 de lei, ci în jur de 80. Sau 12 euro, la nemţi.

Doru, kit-ul are PN 30644536 şi cred că ţie, fiind din Ineu, ţi-ar fi cel mai la îndemână să-l iei de la Roberto, din Arad.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt ironic, stimulez folosirea butonului de "Search"

Si ai dreptate, nu e 40RON, e 70RON, am verificat acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am înţeles, am uitat de search. Totuşi, puteai să uneşti subiectele.

Oricum, pentru el nu e mare avantajul, că mai are de plătit şi transportul. Eventual doar dacă-şi comandă mai multe, să ajungă la totalul necesar pentru transportul gratuit.

[...] Totuşi, puteai să uneşti subiectele.

[...]

... mai ales că nici nu e plasat unde trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putem sa facem un co-op daca vreti.... si atunci scapati de transport, e mult mai simplu. Dar deschidem topic separat pt asta.

Pentru @doru marian:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-i ăla "co-op"? Chiar ar fi de interes un topic nou despre asta. Un topic nou despre ceva ce nu ştiu ce-i e întotdeuna interesant... ;D

Până atunci, nu vrei, totuşi, să pui subiectul ăsta unde trebuie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co-op = "Co-operativ". Se aduna mai multi care doresc o comanda, si de obicei se imparte transportul. E ok daca sunt mai multi din acelasi oras, daca sunt raspanditi in 5 judete nu rezolvam nicio branza.

Topic mutat la S40/V50

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.volvo-clu...a/page__st__100

ia topicul principal al navigatiei...daca mergea searchul

si din cate vad mai erau cativa care doreau sa cumpere.poate ii rezolvati

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

In topicul original eu nu am vazut nimic de kitul asta de reparatie... daca as fi stiu de existenta lui nu ma chinuiam cu rotite prin diverse inteprinderi.... Recomand sa se uneasca topicurile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

mai exista si tipi de treaba

Am rezolvat.......cum?

Mi-a recomandat cineva sa ,,ajut'' ecranul cu o lama subtire

Culmea ...........a functionat

Oricum.....multumesc pentru raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate odata ce a inceput sa faca figura, o va face din ce in ce mai des...asta daca s-au retezat dintii la roata. Il mai ajuti de cateva ori si apoi s-ar putea sa trebuiasca sa-l repari.

Sa dea D-zeu sa te tina cat mai mult :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau foarte simplu...il ridici/cobori cu mana asa cum am facut eu cateva luni, dupa care s-a ivit situatia(acu 2-3 ani) sa vanda cineva o rotita(cam scumpa,100lei)si l am reparat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kitul de reparatie are codul 30644536, costa ~80 lei si cuprinde tot mecanismul de ridicare cu tot cu arc si vaselina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Inainte sa comand kit-ul de reparatie, as vrea sa stiu daca e normal sa nu se aprinda deloc display-ul dupa ce-l ajut sa se ridice.

Are display-ul vreun contact care se activeaza si comanda aprinderea lui in momentul cand se ridica, ori el se aprinde by default la activarea de la comanda de pe volan, indiferent daca display-ul se ridica sau nu?

Eu am o banuiala ca in urma unei interventii pe la niste cabluri navigatia a fost afectata.

Merci fain!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ecranul este aprins in momentul in care incepe sa se ridice, insa nu stiu cine si cand il comanda

Uite aici un filmulet cu instructiuni de schimbare a rotitelor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ecranul este comandat de MMM (Multimedia module) deci trebuie facuta o diagnoza si vazut daca MMM-ul are erori sau nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!.

Singura eroare e lipsa comunicare cu antena GPS, dar in principiu n-ar trebui sa afecteze functionarea si aprinderea display-ului.

Anomalia a inceput exact de cand un electrician a reparat geamurile electrice si inchiderea centralizata. Defectiunea era la mufa de la usa de la sofer si electricianul s-a jurat ca doar acolo a umblat.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now