Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Toto

cutie automata 4 sau 5 trepte ?

7 posts in this topic

am si eu o nelamurire nu stiu daca cutia mea are 4 sau 5 viteze . are doar P R N D 3 L   si mai am un buton aparte W care si acolo cand apas se schimba adik  cand e pusa pe 3 si apas W scade o treapta .

apropo cu 1-a prinde 80 km/h

la voi e la fel ?... care are t4 cu cutie manuala . la voi in cat se duce ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A I-a la 80 km/h suna a cutie in 4 trepte... Insa cel mai bine ne dai codul cutiei...

Nu iti poti da seama din functionare? Sa gasesti o portiune de drum, binenteles nu drum public :P, unde sa poti ajunge la un 160 km/h ? Si, la accelerare constanta, stai cu un ochi si pe turometru (in cazul in care schimbarile sunt asa de line de nu iti poti da seama din comportamentul masinii) si numeri. Accelerare constanta, dar nu prea serioasa, sa nu iti intre kickdown.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pei dupa cum am simtit eu ca se schimba 1 - pana in 80 a doua 140 , 3-a 160 , si restu nu imi mai amintesc .. am urcato si pe 2 cricuri si i-am dat 280 da nu mi-am dat seama la cuplu de cate ori sa schimbat :( oricum eu cred ca am 4 dar nu bag mana in foc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este phase 2, adica dupa 07/2000 si motorul de 1948cmc cutia este in 5 trepte, automatica adaptiva, AW55-50.

Daca este pana in 06/2000 si motorul de 1.9 litri (18xxcmc) cutia este in 4 trepte, AW50-42.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina este din iunie 1999 sa inteleg ca are 4 am pus-o azi pe D si am lasat sa se schimbe si mi s-a schimbat de 5 ori  pana in 100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tu ai motorul de 1855cmc, inseamna ca ai si cutia cu 4 trepte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0