Sign in to follow this  
Followers 0
Gab67i

calibrare geamuri Volvo S80(1999-2006)

8 posts in this topic

Am schimbat acele cleme din plastic cu sigurante de la macara si la portiera sofer geamul sa decalibrat, nu mai facea functia de auto inchidere cum trebuie in sensul ca geamul urca si cand ajungea sus cobora iar, era enervant, am cautat aici pe forum dar nu am gasit rezolvarea, am gasit in schimb dupa multe cautari pe un site din Canada si vreau sa postez pentru cine mai pateste ca mine:

1) Activati functia auto-jos a geamului si scoateti siguranta 35 (geam stanga in cazul nostru) in timpul miscarii geamului.

2) Instalati inapoi siguranta 35

3) Activati functia auto-sus (a doua treapta a butonului) si tineti-l asa dupa ce geamul a atins pozitia inchis, inca 5 secunde

4) Cand eliberati butonul geamul o sa coboare 20 centimetri (8 inch), facandu-si calibrarea

5) verificati apoi cum merge si bucurativa ca mine de rezolvarea problemei !!!

Spor la treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand am schimbat clemele nu s-a decalibrat nimic.

Oricum multumim de sfat!

S G S3 on J B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine cauta gaseste .

Uite aici rezolvarea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Bogdan am incercat varianta asta si nu a mers, imi pare rau - eu am Volvo S80 2003 - nu a mers, am incercat de zeci de ori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza clemelor tocite(nu am stiut), unul din bratele macaralei de la geamul decalibrat a cedat indoindu-se, l-am indreptat, am schimbat placutele si am ramas cu geamul cu problema asta cam trei luni pana am gasit si am rezolvat problema. Manual il puteam inchide dar pe auto nu...am incercat multe variante care nu au mers inclusiv m-am uitat de nu stiu ce surub semireglabil la motoras ce am vazut tot pe aici pe undeva...

Edited by Gab67i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat cu cheia pe pozitia I ? Nu de alta dar asa se calibreaza si trapa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat si pe pozitia I dar atunci nu face auto-up, asa a fost simplu si a mers din prima. (nu am trapa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0