AdrianC

CD Player V50 2007

14 posts in this topic

Buna ziua la toata lumea!

Duminica asta CD playerul de la masina mea s-a hotarat sa nu mai functioneze. Nu mai scoate cd-urile, sau le scoate cu mare dificultate dupa cateva incercari si afiseaza "deck error". L-am demontat, l-am dus la un electronist si, ca sa fiu sigur (imediat vine concediul), intre timp am si inceput sa ma interesez de un altul la dezmembrari. Unele posturi de pe sweedspeed si alte siteuri similare ma ingrijoreaza insa. Colegi forumisti zic ca playerele nu ar putea fi inlocuite de pe alta masina, sau cel putin, ca nu ar putea fi inlocuite fara codare la reprezentanta. Pot intelege asta cand e vorba de upgrade de la CD player cu 1 CD la magazie de 6. Sa fie acest lucru valabil si pt inlocuirea cu acelasi model?

A mai avut cineva problema asta? Cum a procedat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba de MOST security si are rol de "antifurt", adica nu poti pune alte componente de pe alta masina . La reprezentanta nu se poate coda nimic pt ca nu e VAG, se poate doar incarca soft dar aia e valabil numai la o componenta noua .

Cel mai simplu pt tine este sa muti magazia dintr-un CD in altul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, o idee e un telefon cu FM Transmitter , eu am un Lenovo A789, am pus Winamp Pro cu EQ, am pus muzica pe SD Cad-ul din telefon si am scapat de grija Playerului din bord. Un Lenovo A789 t ajunge cam 500 ron adus in tara. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pt sfaturi. Am incercat cu FM transmitter odata dar nu mi-a placut deloc cum a mers. Chiar daca era unul bunicel, un Griffin de la iStyle. Am sa mai incerc.

In ceea ce priveste inlocuitul CD playerului, m-am mai documentat azi si se pare ca sa poate fara niciun soft sau alte chestii. Se poate inlocui chiar si ICM. E important doar sa aiba exact acelasi part number cu cel care il ai deja. Desigur, asta nu ne face viata prea usoara...

In fine, daca va trebui schimbat il cumpar pe care il gasesc mai ieftin si transplantez partea mecanica pe al meu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdrianC, daca esti asa de bine documentat de ce mai intrebi aici pe forum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa afle si altii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de player... sistemul e "high performance sound" si citind manualul am inteles ca trebuie sa citeasca si mp3. Realitatea insa, mi-a demonstrat altceva. Ce sa mai inteleg?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa 2007 cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la MY 2007 citeste mp3, eu am chiar magazie de 6 CD-uri care citeste mp3 . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu odata probleme cu el

dintr-o data nu a mai functionat nu mai mergea nimic si cum a zis colegu dadea erroare deck error

decat radio mergea.am scos siguranta si a fost ca nou

de atuncea a trecut mai bine de 8 luni si inca merge fara probleme

salutare respect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si romani norocosi . :D

De obicei pica atunci cand ramane fara curent si trebuie sa calibreze magazia. Oricum se gasesc unitatile optice de cumparat separat pe ebay .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG: am intrebat ieri, m-am mai documentat pana astazi. Si am impartasit informatia pe forum sa nu-si mai bata si altii capul sa caute pe net si sa sune la Volvo. Dar cu atat mai mult sa nu se lase pacaliti de povesti cu nu stiu ce sisteme de securitate.

Edited by AdrianC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios, ia sa te vad cum pui tu alta magazie pe masina.

Uite citat de la Volvo :"In order to function in the MOST network, the infotainment control module (ICM) checks that the integrated audio module (IAM) has a correct serial number. If the number is incorrect, the integrated audio module (IAM) does not work. "

Succes .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios, ia sa te vad cum pui tu alta magazie pe masina.

Uite citat de la Volvo :"In order to function in the MOST network, the infotainment control module (ICM) checks that the integrated audio module (IAM) has a correct serial number. If the number is incorrect, the integrated audio module (IAM) does not work. "

Succes .

Pai pun si eu cum pune toata lumea de pe sweedspeed :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now