Cristi Muresan

sfat achizitie

24 posts in this topic

Buna ziua ! As dori sa achizitionez un S60 si am niste intrebari/caut sfaturi. O prima intrebare ce an imi recomandati ? Stiu doar ca cele dinainte de 2003 au probleme cu ceasurile de bord ! Am observat ca cele din 2005 sunt euro 4 chiar si d5 de 163 . Si cum se imi dau seama daca e premium sound ?

Niste sfaturi despre motorizarile diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si motorizarea D5 163 cp ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2004 ar fi euro 3 , ar trebui sa ma feresc de cele euro 4 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2005 nu este EURO4, este EURO3 fiind acelasi motor, D5244T .

EURO4 numai dupa 2006 iar aia cu feritul e discutabila, daca masina are putini km si DPF-ul este bun nu ai nici o problema, daca ai probleme cu DPF-ul si mergi cu ulei contaminat cu motorina atunci sunt probleme . De asemenea mai pica EGR-ul, clapeta de acceleratie si turbina, oricare din ele costa peste 500E, asadar intretinerea unui D5 EURO4 este costisitoare . Problemele incep dupa 200.ooo km si evident conteaza cum a fost intretinuta masina, poti gasi un D5 E4 cu 300.ooo km impecabil sau unul cu 150.ooo km omorat .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la euro 3 nu apar aceleasi probleme cu egr , clapeta de acceleratie si turbina ? Inafara de problemele cu dpf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Euro 3 nu are admisie cu clapeti deci exclus problema asta nu are dpf iar egr daca se curata la timp nu prea se strica . Eu cunosc pe cineva care a renuntat la motorul euro 4 si a montat motor euro 3 cu 400000 km si e mult mai multumit de el.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am tot motorul euro 3 163 cp pe un v70 presupun ca e lafel masina are 605k o am de la 540k si cu ajutorul lui bogdan merge mai bine decat atunci cand am luato

Motorul a fost schimbat pe la vreo 500 si nush cat avea motorul , si as vrea sa mai cumpar o masina pt mama ...

Sunt prins intre un s60 d5 163cp sau un s40 2d !? Si pe 20 merg in franta ca ii trebuie acolo masina si in functie de cat de scumpa e asigurarea la s60 aleg intre ele , aveti ceva opinii ? Care dintre cele 2 masini vi se par mai bune ? Au cam aceleasi preturi ... Poate s40 cu 1000€ mai mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 D5 are motor Volvo iar S40 motor psa (peugeot).Ce an sint masinile si citi km au?Le cumperi din Franta?Daca da ,sint slab intretinute si cu citi mai multi km cu atit posibil mai multe probleme.De principiu spun slab intretinute comparativ cu alte zone din Europa(vezi Olanda, D ,CH.)Pe locul 2 slab intretinute si ieftine sint belgienii asa ca fapt divers.

Daca S40 este model mai nou poate avea DPF si aici pot aparea ceva probleme in timp .

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la s60 am gasit pe la 140 k una la 200k cam asa mam uitat sa fie unic proprietar ... Si s40 am gasit cu 186k . Le vreau din franta ca au taxa de imatriculare si ei si e maricica ...

An 2005 la s40 si 2004 la s60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa te uiti la Vin-ul S40-ului sa vezi daca motorul este cu dpf(este o cifra , 5 parca ,in alcatuirea VIN-ului si implicit are dpf,E4)In fine asta te documentezi tu mai bine.

Spun asta, in ideea ca ,daca ai dpf este problematic un pic la 186k dar nu e tragedie.Daca nu are este bine.

In ce priveste S60 -ul la 140k suna bine dar sa ai o carte in care sa ii vezi reviziile ar fi mai bine.Dupa aproape 9 ani si rulaj de 140k ar parea ingrijita dar cine mai stie!

Acum pretul mai depinde si ce optiuni are fiecare masina si DACA folosesti intradevar toate optiunile si ai motiv , functie pe unde circuli.Mai concret dai niste bani in plus pe niste mofturi sau ceva util ,asta vreau sa zic.

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era una singura pusa azi la 140 k scria ca e in stare ff buna , unic proprietar si avea si carte service . Scria si ceva de piesele schimbate , ceva de scurgeri de ulei si injectoare ... Sa vedem oricum pana pe 20 mai este , pana in 200k sunt vreo 5 masini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era una singura pusa azi la 140 k scria ca e in stare ff buna , unic proprietar si avea si carte service . Scria si ceva de piesele schimbate , ceva de scurgeri de ulei si injectoare ... Sa vedem oricum pana pe 20 mai este , pana in 200k sunt vreo 5 masini

Are asemenea indicatii pentru o masina cu doar 140k?Ce anume piese schimbate are trebuie sa vezi ,etc.Este ceva relativ asa doar comentind aici .Trebuie sa ai ceva experienta tehnica auto si la fata locului sa stii la ce sa te uiti sa vezi anumite uzuri la unele repere ale masinii ,s a mergi cu ea intr-o mica proba de 15-20 km etc.Poti cere poze mai multe inainte si vezi daca ti se ofera.Eu ti-am dat asa niste mici idei dar de tine depinde ce si cum,mai departe.

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am citit pe forum intrun alt post tot despre un s60 cateva sfaturi de achizitie si ma vor ajuta . Uzura motorului, acele gaze carter le poti vedea daca desfaci capacul de ulei in timp ce merge motorul si e cald ? Am auzito de la un mecanic si nu stiu exact .

Ar putea sa apara gaze carter la 140-180 k ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un s60 2003 din partea a doua e bine din cate vad eu ca n-o sa aibe problema cu bordul asta e un lucru bun in rest e o echipare medie adica telefon din cate am vazut are hu 603 proiectoare inclzire in scaune dublu climatronic piele

Pot spune ca are jante pe 17 arata bine per total

Ramane de vazut mecanic daca e ok spor la cumparat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ! Am sa merg maine sa vad masina ! E bine ca e la 40 km de mine, am tot cautat premium sound dar nam vazut nici una ! Totusi suna bine hu-603 ? E 5.1 ?

Dupa un scurt google nu e 5.1 , vad maine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

603 suna bine daca are 10 difuzoare nu e 5.1

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare mai stupida cum imi dau seama daca are 10 difuzoare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ai cate 2 pe usile fata (si dupa fata de usa asa se pare, ca are sita "dubla" pe fata), cate una pe spate, 2 la luneta si inca twetere pe fata si bineinteles amplificatorul de fabrica sub scaunul din dreapta care se vede, daca bagi capul sub scaun

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amplificatorul nu e neaparat daca ai 10 difuzoare la mine a fost dotata masina cu 11 difuzoare fara amplificator, Ca sa vezi daca are 10 difuzoare dai drumul la muzica si pui urechea la sita de pe fata de usa din fata de la tweter situata langa clapeta de deschis usa iar la celelalte pui mana pe sita ar trebui sa simti vibratii . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult de informatii , din nefericire sa vandut masina :confused2: inainte sa ajung la ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile bune si ieftine se vand imediat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now