Sign in to follow this  
Followers 0
blackbear

Doresc sa scot 300hp sau chiar mai mult....

7 posts in this topic

Salutare ! imi poate spune cineva in tema ,dupa cum am spus si in titlu ca doresc la masina din semnatura sa-i cresc puterea motorului de la 250 hp la 300 sau chiar mai mult.

Din informatiile primite ,nu stiu cat de corecte sunt as putea face acest lucru schimband turbina actuala cea de 16T cu una de 19T.Este posibil acest lucru sau pana la a schimba turbina sunt altele de facut?

Mentionez ca masina este un volvo s60 2.3 turbo de 184 kw.

Multumesc anticipat pt eventualele informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unu pe youtube Autotech a scos din 2.4 , 441 de cai , dar cred ca a mai ramas doar blocul motor original , eu am scos 200 de cai de la 131 dintr-un 2.4 D 131 hp fabrica

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prima faza as vrea sa-i schimb turbina daca trebuie si evacuarea ,si eventual o resoftare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare ! imi poate spune cineva in tema ,dupa cum am spus si in titlu ca doresc la masina din semnatura sa-i cresc puterea motorului de la 250 hp la 300 sau chiar mai mult.

Din informatiile primite ,nu stiu cat de corecte sunt as putea face acest lucru schimband turbina actuala cea de 16T cu una de 19T.Este posibil acest lucru sau pana la a schimba turbina sunt altele de facut?

Mentionez ca masina este un volvo s60 2.3 turbo de 184 kw.

Multumesc anticipat pt eventualele informatii

Daca vrei sa faci o ridicare de putere sigura ar fi bine sa mergi la un banc de teste ,Dyno sau de care marca o fi,sa vezi daca mai ai toti 250 de cai si apoi sa consulti un inginer auto sa iti calculeze ,sa te ajute sa faci ceva sigur.

Orienteaza-te, avind motor continuator al 850,S70 ca si cilindree, ce combinatii posibile si valabile ar fi de la R(daca exista variante).Vorbeste la Sebastian Racing daca stie ce si cum si te poate ajuta , ca este cel mai la indemina ,ma gindesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unu pe youtube Autotech a scos din 2.4 , 441 de cai , dar cred ca a mai ramas doar blocul motor original , eu am scos 200 de cai de la 131 dintr-un 2.4 D 131 hp fabrica

Ai scos 200 doar din soft sau si altele mai grele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic

Unu pe youtube Autotech a scos din 2.4 , 441 de cai , dar cred ca a mai ramas doar blocul motor original , eu am scos 200 de cai de la 131 dintr-un 2.4 D 131 hp fabrica

Ai pus masina pe Dynotest si ai confirmati cei 200cp ai motorului sau te-a lamurit cel ce a facut lucrarea ca sigur atit trebuie sa ai ,de incurajare!!!

Intreb asa ca si simpla.curiozitate.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , masina a fost pusa pe dyno si are 187 de cai la roata , e dracusor acum , cuplu in jur de 410nm ... bineinteles ca orice diesel facut , este fumigena , hehe :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0