Sign in to follow this  
Followers 0
costinell_mc

Nu trage - turbina ?

11 posts in this topic

Salut

Dupa cum ziceam prin alt topic de asta vara se tot auzea un fel de fluierat sau mai degraba ca la sirena de la ambulanta pina prin viteza a 3-a cind acceleram

De citeva zile vad ca intr-a 4-a degeaba apas la podea pedala, se ambaleaza aproape deloc, sau foarte putin, m-am bagat in depasii si era sa iasa prost!

Sa fie turbina dusa?

Cum se verifica?

Stiti cit costa una la second, ca noua banuiesc ca e foarte scumpa...

Multam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbinele se repara in Bucuresti, Garet are fabrica la Bucuresti, vorbeste cu cei din zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai in viteza 4-a nu se tureaza? Sau si la celelalte? Poate motorul a intrat in safe mode, din diverse motive, unul ar putea fi filtrul DPF infundat ( eu asta am patit recent. - s-a terminat solutia pt regenerare si filtrul s-a infundat de tot).

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai nici o eroare in bord?

Scoate si fum mult in momentul in care calci pedala de acceleratie la fund si nu trage ? Daca da, da scutul motorului jos si vezi ca e sarit furtunul de la intercooler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce parte a intercooler-ului e sarit? In stanga sau dreapta cum privesti la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtunul de care spun eu e undeva la mijlocul masinii, exact dupa baia de ulei daca-mi amintesc eu bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am fost la service si era vasul de expansiune fisurat, nu prea mai avea antigel

ma gindeam ca poate intra in protectie sa nu se incinga

schimb vasul si vedem

multumesc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vas fisurat nu am vazut de cand aveam 740, DAR nu vasul a fost beleaua ci capacul, ala avea 2 supape si alea nu mai functionau, aia a dus la suprapresiune si fisurarea vasului, verifica atent si capacul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu aceeasi problema cu masina mea..in sensul ca nu trece mai mult de 2900 de r/min.Si pana acolo ajunge relativ greu(daca mergi cu o bicicleta si ai picioare bune....am impresia ca m-ai putea depasi).Cateodata is revine si merge de "jar"mananca....dar asta nu dureaza foarte mult.Stie cineva care poate fi cauza?Multumesc anticipat de raspuns,si scuze daca nu am scris in sectiunea potrivita,este prima postare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0