VOLVO16

ALEGERE ULEI !!!

3 posts in this topic

cam intr-o saptamina ar trebui sa schimb uleiul la motor . pina acum am avut MOBIL 1 10w40. as vrea sa-l schimb cu 15w40 - MOBIL 1 sau CASTROL . 10W40 mi s-a parut cam subtire, cred ca nu prea isi face treaba . l-am completat in 9000 km cu 2 litri . un sfat va rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Consumul e normal in masura in care o mai "talpuiesti" din cand in cand... Volvo specifica un consum acceptat pana la 3L  la 10.000km, deci inca esti bine-mersi in limite ! Personal iti recomand sa mergi in continuare pe 10W-40 pentru ca asigura o ungere mai buna la rece. Poti schimba marca de ulei insa, si poate vei simti o diferenta. Eu la urmatorul schimb trec de la 10W-40 Castrol la 0W-30 Petro-Canada. Am deja doi prieteni care au luat Petro-Canada de la mine (mai precis danyx si tommitza) si mi s-a spus ca dupa 2000km nu s-a schimbat culoarea uleiului. Ceea ce eu zic ca e bine...

Am un prieten cu un Opel Astra care a completat deja 3L si nu are inca 10.000km de la ultimul schimb. Deci nu-ti fa griji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt. raspuns. am sa trec la CASTROL dar cred ca o sa pun 15w40 . mai am o saptamina sa ma decid. apropo motorul are 205.000 km.

off topic - am luat legatura cu xxdanielle20 dar e plecat in GERMANIA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now