Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bchis

Verificare S40 dupa seria VIN

10 posts in this topic

Salut,

exista posibilitatea sa cumpar un Volvo S40, 1.6D, din 2011 si m-ar interesa, daca e posibil, sa aflu un istoric al masinii dupa seria VIN. Poate cineva de pe forum sa imi ofere astfel de detalii? Din pacate, nu exista reprezentanta Volvo in oras, ca as fi apelat la ei. Masina costa o caruta de bani si vreau sa ma interesez despre ea, ca samsarul zice multe :smile:).

Multumesc.

PS: daca mesajul nu e postat unde trebuie, imi cer scuze, insa la bursa de prestari servicii mi s-a parut cel mai potrivit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista aceasta posibilitate in RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Dupa seria vin poti afla o gramada de info numai ca ,daca service-ul unde a fost reparata masina este de afara trebuie sunat unde au fost facute reparatiile pentru a putea vedea istoricul ,la noi nu exista info la reprezentanta decat daca au fost facute reparatii in garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bchis, cere celui care iti vinde masina sa-ti spuna la ce service/reprezentanta a facut reviziile masini, pui mana pe telefon suni dai ca si date vin-ul masini si daca ai noroc poate primesti date care iti vor fi bine venite. Eu am procedat asa cu volvo-constanta si am reusit sa primesc istoricul verbal, am mai incercat si cu volvo-bucuresti si de acolo mi s-a spus ca numai daca sunt propietar primesc istoric si mai frumos, atunci cand nu au mai avut de ales mi-au servit niste date false.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit, daca masina este adusa din afara tarii nu exista istoric, a explicat Nicola mai sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa este, masina e adusa recent in tara si inafara de povestile vanzatorului si o verificare la un service vroiam sa vad daca mai pot afla alte detalii...

deci practic seria VIN nu prea imi foloseste la nimic, in momentul acesta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar nu conteaza nr de km, important este sa ai noroc sa te tina ambreiajul daca este motorul de 115CP . In afara de problema cu ambreiajul nu sunt probleme iar daca este modelul de 109cp atunci sunt ceva probleme dar si alea rezolvabile .

Totusi fiind o masina de aproape 3 ani nu prea ai ce probleme grave sa ai, daca e Drive cu S/S e posibil sa ai nevoie de un electromotor dar nici ala nu e un capat de tara .

Deci daca masina merge bine si nu e din bucati atunci merita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit, daca masina este adusa din afara tarii nu exista istoric, a explicat Nicola mai sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai gresit pt ca tu ai spus ca ai primit istoricul verbal el nu are ce istoric sa primeasca pt ca nu exista in RO istoric pt masina lui.

Masina ta a fost din RO si e normal sa aiba istoric .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine zice sa sune in RO, sa sune unde este facuta intretinerea masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites