Sign in to follow this  
Followers 0
Marian Sabou

Schimbator viteze rupt (HELP!)

8 posts in this topic

Azi am incercat sa demontez schimbatorul pentru a schimba "nuca schimbatorului", chinuindu-ma un vecin a vrut sa ma ajute, si asa de bine ma ajutat ca nu a avut rabdare sai spun apasa si apoi roteste spre stanga 90 de grade , el a rotit direct si a fortat , rupanduse un plastic sau ceva , schimbatorul functioneaza toate vitezele , insa acum se roteste 90 de grade la stanga tot timpu ... , ceva solutii ?

Daca rotesti cele 90 de grade si apesi pe schimbator , el mai merge inca 90 de grade , din pozitia initiala el intorcandu-se invers ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti-am spus sa-i dai pace, da tu nu ca tu batman, batman..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa ca o scot eu la capat cumva si am gasit si pentru consola centrala la cluj unde face colantare .. ma duc sa imi iau folie saptamana , asta defapt sa arunc o privire si rezolv si problema schimbatorului , sper sa-mi dea cineva ceva detalii de unde sa o apuc de cap sau de coada ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata , s-a rupt o bucata de plastic , am lipito incalzind plasticul cu surubelnita , incet incet , oricum nu cred ca o sa tina .. pe masina am montat alt schimbator , dar pe acesta am facut teste sa observ cum se schimba acea "nuca" , am ajuns la concluzia ca trebuie taiata nuca de piele pentru a fi extrasa , si a monta alta nuca ,

post-5193-0-35744200-1384973526_thumb.jp

Se poate inchide

Edited by Marian Sabou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se taie. Eu am scos nuca relativ usor. Apasat pe ea si rotit 90 grade sens invers acelor de ceasornic spre volan. Am intrat in panica cand au venit cei de la service sa ma intrebe cum se scoate :))) L-am sunat pe Bogdan dar nici el nu a facut aceasta operatie. In cele din urma m-am uitat pe forum si multumita lui Alex (MC) ce mi-a trimis fisierul cu demontare nuca schimbator viteze am reusit. Cu aceasta ocazie le-am lasat si documentatia celor de la service sa stie de acum inainte . Ideea e ca service-ul mi-a bagat manopera desi eu m am chinuit si am scos nuca. Mecanicii se uitau la mine dupa ce au tras de nuca aia in toate directiile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am probat asa si se pare ca lam rupt.. eu il am inca taiat si pot sa iti arat de ce nu iese afara asta e modelu ala cu arc

Sent from my GT-I9300

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut mai ai fisierul cu demontarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

il am eu , este pus acolo la diy gear knob se numeste

Sent from my GT-I9300

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0