onezero

EGR off/inlocuire?

12 posts in this topic

ma tot bate gandul sa iau un egr ca al meu e defect. acuma intrebarea este : daca fac egr off atunci care sunt lucrurile bune si care sunt alea rele? sau mai bine inlocuiesc valva egr ? multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cine-ti face tie EGR OFF .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg de ce trebuia sa zici ceva off-topic. nu era mai simplu daca imi dadeai un raspuns la ce am intrebat sau mai simplu, sa ignori tocmai ce-am postat?. poate off marea ta gratie maria ta si stima cu tot respectul din lume si cu modestia de sine nu te lasa sa fi si tu macar o data om ?

" ..hhhh....houston..hhh...we have a problem..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce e off-topic in ce am scris eu ? De fapt gresala a fost ca nu am pus semnul intrebarii la sfarsit .

Reformulez, cine iti face tie EGR-OFF ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni din cate stiu eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii trimit eu un egr off, facut din doza de cola si gaurit cu un cui! De ce nu lasati omul sa experimenteze? :D

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am aruncat azi in urma curateniei de toamna, dar fac altul pt ca doze de cola mai gasesc . :D

De ce nu-i spui tu omului ce ai patit in urma experimentelor de a face EGR OFF .

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am aruncat azi in urma curateniei de toamna, dar fac altul pt ca doze de cola mai gasesc . :D

De ce nu-i spui tu omului ce ai patit in urma experimentelor de a face EGR OFF .

Pfff cate cutii de Cola si fanta au fost aruncate vineri la intalnire.... ne imbogateam la cate EGR "ofuri" faceam :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce caterinca s-a facut dintr-o simpla intrebare. evident ca nu faceam egr off dintr-o bucata de aluminiu sau cum ziceti voi, o doza de cola. eu ma refeream egr off din soft. am auzit lucruri cum ca se poate si altele cum ca nu se poate si de aia is confuz. dar daca tot vreti sa faceti caterinca atunci haideti sa mutam subiectul la bancuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, in principiu se poate face EGR off modificand pe langa bitul din soft care indica daca masina e/nu e echipata cu egr, si harta egr-ului.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 1.6D(EDC16) nu se poate face ca la EDC 15, se poate face ceva modificand temperatura de lucru, astfel functioneaza ca si atunci cand e motorul rece, dar 100% anulat ca la EDC15 nu se poate . Am vazut mai multe harti cu DPF OFF dar nici una nu functiona corect pe FORD/Volvo .

Singura anulare posibila este cu o tabla dar si aia trebuie gaurita (deci nu 100% EGR OFF) pt ca MAF-ul verifica functionarea EGR-ului iar cand acesta nu merge corect ECM-ul vede .

Se poate insa scoate eroarea de EGR din lista de erori iar atunci se poate anula de tot EGR-ul dar merge dubios motorul, adica EGT-ul devine maricel si nu stiu cat tine turbina .

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 1.6D(EDC16) nu se poate face ca la EDC 15, se poate face ceva modificand temperatura de lucru, astfel functioneaza ca si atunci cand e motorul rece, dar 100% anulat ca la EDC15 nu se poate . Am vazut mai multe harti cu DPF OFF dar nici una nu functiona corect pe FORD/Volvo .

Singura anulare posibila este cu o tabla dar si aia trebuie gaurita (deci nu 100% EGR OFF) pt ca MAF-ul verifica functionarea EGR-ului iar cand acesta nu merge corect ECM-ul vede .

Se poate insa scoate eroarea de EGR din lista de erori iar atunci se poate anula de tot EGR-ul dar merge dubios motorul, adica EGT-ul devine maricel si nu stiu cat tine turbina .

Cum?!, cat tine?! Pana la strada principala :)) :D

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now