MadMike

Problema lumini butoane HU-603

29 posts in this topic

Salut,

Am un Volvo S60 D5 din 2002. Inainte aveam HU doar cu caseta, nu imi mai amintesc exact ce model. Am gasit un HU-603 la dezmembrari si l-am schimbat. Acum din pacate, se lumineaza doar ecranul, dar nu si butoanele. Am demontat partea din fata si am verificat led-urile. Sunt ok.

Poate fi vorba de o problema de soft, ca unitatea centrala nu recunoaste noul casetofon?

Are cineva idee cum pot rezolva?

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact de soft este problema. CEM-ul nu-l recunoaste! Trebuie sa mergi la reprezentanta sa faci update de soft pentru HU 603 si o sa mearga si iluminarea si comenzile pe volan (daca ai). Iluminarea se face pe CAN, iar CEM-ul (calculatorul central) nu recunoaste acest HU

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fix ca la mine :)) display-ul mere dar nu se vad butoanele noaptea si chestia asta ma ingrozeste. Cat de curand o sa-l schimb, imi voi monta pe masina un sistem de sunet mai "dubios" si nu voi mai avea nevoie de unitatea lor centrala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva idee cum poti face update-ul de soft. Nu am nici un chef sa ma duc la reprezentanta, sunt niste hoti si vor zice ca e de la motor...si daca nu schimb motorul si transmisia nu merge casetofonul :blackeye: :blackeye: :blackeye: :blackeye:

:laughing7: :laughing7: :laughing7:

Am gasit scan tool-ul asta pe ebay...se merita?

http://www.ebay.fr/itm/2013A-Volvo-VIDA-DICE-Auto-Diagnostic-Interface-Scanner-Car-OBD-2-Scan-Tool-/171115843572?pt=FR_JG_Auto_Tuning&hash=item27d74c8ff4

Edited by MadMike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update de soft nu poti face decat la reprezentanta! Legat de Vida exista un subiect deschis de cateva pagini

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MadMike Se poate face si altfel updateul, te muti in SUA (nu stiu cat costa ) si iti faci abonament VIDA pe 3 zile (137 USD) + soft HU-603 (15 USD) + DICE (900 USD) si ai rezolvat problema.

Totusi problema ta se rezolva cu 50 USD in RO la reprezentanta Volvo pe care o injuri degeaba.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma certati, ca nu injur reprezentanta Volvo Romania. In Romania se rezolva orice. Din pacate, locuiesc in Franta, iar tehnicienii de la Volvo de aici sunt batuti in cap. Am sa astept pana ajung in Romania cu masina.

Multumesc pt raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ai o varianta, o tiganie de fapt. Tragi 2 fire de la un bec de iluminare a climei, la un bec de iluminare a casetofonului.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze acum am vazut ca e 603 part no. :9488835

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva Hu-603 ce impedanta are pe canal la cei 25w ai lui ? Si daca pun un difuzor sus pe bord in centru de 16ohm ard finalul de pe canal ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

HU 603 are boxe de 4 ohm, iar daca pui una de 16 ohm, este posibil sa arzi ceva! In plus boxa de pe bord va trebui sa o legi de o alta boxa, probabil de una de pe fata, deci finalul respectiv va fi oricum suprasolicitat. Daca pui si o boxa mai mare, este posibil sa nu o duca! Cauta una de 4 ohm, sau schimba boxele si le pui pe cele cu amplificare, care au 8 ohm, iar una care iti ramane (de pe masina), o pui in bord cu ceva adaptari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc , ca eu citisesc pe volvocars.com , ca are 4x25 pe 12 ohm :-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la s80 am pe 8 ohm.....si am sonorizarea standard fara amplificator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrei, tine fara probleme difuzoare de 4 Ohmi.

@Ionutz, pune mana pe fizica nene, 16 Ohmi daca pui in loc de 4 nu are nimic, inversa este cu probleme .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toata lumea a pus difuzor OEM acolo pe centru ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu multi au pus difuzor acolo! Eu acum am unul de pe o usa, dar inainte am avut unul de VAG, sau Mercedes, ceva de genul! Vezi cum il prinzi de suport

@Bogdane, daca nu am invatat fizica la scoala, crezi ca ma mai apuc acum? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu unul dar e de s80 pentru rti daca ai rti

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am rti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

La mine problema sta asa: s-au stins luminile de pe butoane de 2 zile si nu se mai aprind.este un HU 650 , S-au mai stins si acum 3 saptamani dar un branci in bord le-a facut din nou sa lumineze. acum nu mai merge cu violenta.hmmmmm....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comenzile pe volan mai merg? Daca functioneaza comenzile pe volan, inseamn aca problema este de la HU (eventual un contact imperfect), daca nu merg nici comenzile, inseamna ca problema este de comunicatie CEM - HU (adica CEM-ul nu mai recunoaste HU-ul) si aici poate fi un contact imperfect sau un fir intrerupt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am schimbat HU -ul dar s-au stins din senin , am dat un soc "pumn" in bord langa cd si s-a aprins . dupa 2 saptamani s-au stins iar si nu se mai aprind. Aparatul este un HU 650.Arata horor cu telefonul si clima iluminate cd-ul nu.

Comenzile functioneaza Ionut , defapt aparatul functioneaza ireprosabil, doar ca nu mai am lumina in butoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit ce am postat eu mai sus? Mai merg comenzile pe volan sau nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Ionut, am scris mai sus. Singura problema este lumina. Am desfacut aparatul si am curatat pinii de pe mufa verde, am montat dar problema persista. Bag de seama ca buba este in HU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now