Patrichi_Mihai

Cărăiala la viraj maxim stanga

8 posts in this topic

Este un fenomen care l-am mai intalnit si intr-un alt s60 cu care am mers, respectiv la virajele stranse se aude o cărăiala discreta prin fanta de aerisire de la pasager - bun, la s60-ul respectiv sunetul era mai puternic si am observat ca pe ambele parti rotile atingeau plasticul de trecusera prin el dar la mine nici urma de contact intre roata si mud protection-ul respectv si da, pot sa jur ca se aude fix din gura de aerisire de langa torpedou. Care e cauza? limitatoarele de bracaj? m-am uitat la ale mele acum o saptamana cand am verificat-o cap coada in service sperand sa identific alti greieri (cei din plafon) si limitatoarele "pareau" ok (spun eu dar ma gandesc ca au totusi 4+ ani). Sa fie "batrane" si din aceasta cauza sa se comporte asa sau sa incep sa ma gandesc la alte scenarii?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acel carait l-am avut si eu si am scapat de el cand am facut schimb de limitatoare stg cu dr.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

opreste ventilatir aer condionat ventilatoare si vezi daca mai auzi ceva

daca e liniste deplina atunci e .....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc din nou, la limitatoare ma gandeam si eu.

Daca nu ma insel se aude si cand e oprit AC-ul (am mers cu el inchis in ultima perioada) dar de siguranta am sa incerc si acest scenariu dar nu am inteles care ar fi cauza in caz de nu s-ar mai auzi cu ventilatia oprita :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

se aude pe drum drept sau doar in panta ? eu am schinbat bieletele dar se auzea doar in rampa viraj stanga +sarcina

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Mariane.

Ma gandisem si eu la bielete si au fost schimbate ambele, asa ca doar limitatoarele raman (la ele ma gandesc pentru ca au deja 4+ ani si acel "+" habar nu am cat e).

Se aude pe drum drept si doar pe partea dreapta.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă freacă roata, chiar şi numai un pic, se vede clar urma unde a frecat, pe contraaripă.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now