Zee

Placute frana v50

8 posts in this topic

Salut am un volvo v50 cu jante pe 17, am luat placute ATE 62 inaltime si cand am fost cu ea in service mi-a zis ca nu is bune, ca sunt prea mare, cica le-a si masurat pe alea de pe ea(originale volvo) si ca erau pe 58mm, dar n-am gasit asa ceva, ori 62 or 52. Gresesc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gresesti. Exista doua tipuri de placute pentru doua tipuri de discuri. Cine ti le-a vandut, nu ti-a cerut destule detalii.

Tu ai luat probabil placute pentru D5, cu discuri de 300mm. Iti trebuiau pt. 278mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine va pune fratilor sa cumparati de la autokarma, nu am vazut vanzatori mai buni ca ei, tu ceri mere si ei te conving ca ai nevoie de banane .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut am un volvo v50 cu jante pe 17, am luat placute ATE 62 inaltime si cand am fost cu ea in service mi-a zis ca nu is bune, ca sunt prea mare, cica le-a si masurat pe alea de pe ea(originale volvo) si ca erau pe 58mm, dar n-am gasit asa ceva, ori 62 or 52. Gresesc ?

Ar fi trebuit sa le spui ce motorizare ai .La 1.6D ai 278mm ,la 2.0 D ai 300mm si la D5 ai 320mm.In rest cele dupa spate au 280mm .Vbesc de ,diametrele discurilor de frina si in consecinta stii ce placute sa ceri.Vezi ca sint inrudite 100% cu Ford Focus toate.Si nu conteaza ce jante ai fiind vorba de motorizare implicit ai un sistem de frinare dimensionat ca atare.

P.S. La Autokarma ,nu sint chiar "pafaristi" insa nu isi incarca mintea cu prostii-maruntisuri daca nu le dai seria masinii(VIN).Putin cam comozi intrucit sint vinzatori f. mari ca si firma.Nu ar trebui dar ,deh.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru informatii, dar le-am dat VIN-ul si mi-au trimis placutele gresite, acum le-am comandat pe cele indicate de Midnight Caller caruia ii si multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mare placere ! Pretul e chiar foarte bun :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now