cedric

Anulare DPF + evolutia masinii dupa 5000km

27 posts in this topic

Bună seara. Sunt nou pe forum si posesor de volvo xc90 și am o problema cu filtrul de particule. Imi apar următoarele erori 2A30 filtru de particule blocat și 2A00 senzor de presiune la filtrul de particule fapt signal. După 50 km pe ora mașină nu mai trage deloc, se chinuie practic sa meargă.  Am fost la mecanic, a băgat-o pe tester și mi-a zis clar ca e filtrul de particule blocat. A încercat sa facă regenerare din calculator și nu s-a putut. Sunt din Brăila.  Ce pot face sa rezolv problema? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa ai  senzorul diferential de presiune  "zobit" cel mai probabil si asa ti  s-a infundat filtrul si ai pierdut si turbo si masina abia se misca.Pe tester DICE se vede clar ce tensiune ai pe el si cum lucreaza.Mergi inapoi la mecanic  sa te rezolve .

Altfel  poate fi si DPF-ul infundat  insa ca rezerva.Daca schimbi senzorul  isi face singura regenerarea masina

Senzorul costa odata cam 500ron  si daca nu gresesc vezi incearca de Ford Transit 2.2D /2008 sau mai nou.Nu sint sigur dar poate merge,La D5 ,P1 merge(adica S40/V50/C70 etc )

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now