Sign in to follow this  
Followers 0
Guest volman

skimbare motor

4 posts in this topic

salut..

am un volvo 340 cu motor de 1400cmc de reno..

consuma cam mult si nici nu e prea puternic are 24 de ani :) ..mam gandit sa skimb motorul ...sa pun macar un euro 2(sa nu am problene dupa 2010 :P )

ce parere aveti?

ce motor credeti k ar fi cel mai simplu si ieftin de cenvertat?

si cat ar costa toata treaba ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa parerea mea nu prea merita sa faci chestia asta! cu toate ca iti iubesti masina o asemenea lucrare e destul de dificila. mai bine iti cumperi un seria 400 care e la un pret rezonabil si e si euro 1 sau 2. masina mea e din 80 si ma gandesc ca la toamna va fi ultima revizie pe care o voi face la ea! cu parere de rau fiindca imi place foarte mult! mai bine renunta la ideea asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E prostie asta cu 2010 ... adica e inteles gresit de oameni!  :P

NU e vorba ca no-sa mai treaca rar (itp)-ul o masina non euro!!! Ele no-sa aiba probleme daca au fost inmatriculate in EU (deci Romania), ci taxa anuala obligatorie (probabil) va fi mai mare ca la un euro 3, 4, 5, electrica  ;D ... Deci iti poti tine masinuta mult iubita, eventual, folosita mai rar, reconditionata, si adus la stadiul de young sau old timer ...

Nu recomand nici eu schimbarea de motor, in cazul tau, mai bine cauta sal vinzi cuiva cine il va tine asa.

Daca nare putere, incearca sa vezi ce ii lipseste la motor, daca consuma mult la fel, reparal cu piese de calitate ... si daca te deranjeaza ca un golan (sau orice masinuta noua) te depaseste si consuma mai putin si e dotat mai bine:

1. gandeste-te ca acel golan nu va fi nici macar pata de rugina peste 20+ ani

2. masina asat nui de tine, vindel si iati un golf 4 sau ceva ce are putere mai mare, e mai dotata, mai frumoasa, mai noua (no offence!)  ;)

3. a ta e platita, si pe numele tau, celalat plateste lizingul sau rata  :thefinger:

pis! :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok guys...ms de pareri ;)

deci nu stie cineva dak este motor de reno19 euro 1 sau 2???

siii dak un motor r5 gt turbo ar fi foarte greu de adaptat?

cheers 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0