Sign in to follow this  
Followers 0
zack

Motor aeroterma

10 posts in this topic

Astazi....cand sa dau drumul la aeroterma xc90-ului nimic. Pauza. Apa are 80-90 de grade si nu baga deloc caldura datorita ventilatorului. Am verificat siguranta...chiar am si facut rocada intrte cea a ventilatorului care este de 30A cu cea a amplificatorului audio care este tot de 30A. Ieri a functionat perfect....nu scotea zgomote ciudate. Ce este de facut? Pe vida nu imi apar erori...

ps: Ventilatorul aerotermei nu se invarte.

ps: Pe parbriz si pe toata masina este gheatza de 2-3mm. Sa fie inghetat?

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa fie inghetat! Parca trebuie scos torpedoul pentru a avea acces la ventilator, nu? Scoate-l si invarte de elice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sa desfac pe la stergatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai treaba cu stergatoarele, trebuie dat jos capacul de sub torpedo, deasupra picioarelor si dai cu ochii de el imediat. Are un fel de capac de plastic, il dai jos dar atentie ca are o clema/piciorus de plastic care se cam rupe, scoti mufa electrica si acum vine greul: ai cateva suruburi torx, buba e ca unul e foarte greu de dat jos(nu ai pozitie, eventual nu-l mai pui) si apoi tragi de motor in jos cu atentie ca iese cu tot cu elice/turbina. In general se repara, se inlocuiesc carbunii si vaselina la bucsi. PS elicea nu cred ca o sa o poti scoate, sigur o sa fie ruginit axul si deci umflat in plastic ii dai w40 macar sa mai opresti ruginirea. Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema. Era zăpada viscolita la motor.... Nu era foarte multa.... Cam un pumn dar era înghețată. Am scos cat am putut din zăpadă.... I-am dat pe recirculare si pe viteză mica a ventilatiei si uşor uşor s-a topit.

Poze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze

Unde-s pozele?

Proaste rau masinile astea dupa 2005 in sus! Azi am dat si eu o tura cu masina si cateva cerculete pe zapada, dar nu a schitat nici aeroterma, nici stergatoarele nici macar politistul dintr-o intersectie cand m-a vazut cum iau virajul derapand ;D ;D ;D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa le incarc de pe telefon. Poftiti poze!!

ps: Anduuuu....lasa ca si alea mai vechi au altele!!

ps: In momentul cand am invartit de turbina nu mi-a venit sa cred cat de intepenita era. Din poze nu pare mare "scofala".

post-621-0-89994000-1390674058_thumb.jpg

post-621-0-71056600-1390674065_thumb.jpg

post-621-0-67412100-1390674472_thumb.jpg

post-621-0-45310400-1390674497_thumb.jpg

post-621-0-87542600-1390674533_thumb.jpg

post-621-0-55606600-1390674540_thumb.jpg

post-621-0-73430300-1390674542_thumb.jpg

post-621-0-17328700-1390674548_thumb.jpg

post-621-0-62586400-1390674551_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam multa zapada acolo, zici ca nu ai fi avut protectia aia pusa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izoleaza si tu cumva firele alea pe acolo ca e cam nasol asa "libere" de capul lor.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la s80 le am la fel...oricum o sa mai desfac cand se incalzeste pentru a curata si unge preventiv mecanismul de la stergatoare.

ps: Poate le pun un copex...ceva

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0