paunionutz

Despre xenon de la A la Z

32 posts in this topic

Diferentele intre xenon AM si becuri halogen este extrem de mare, mai ales in cazul Volvo S40/V50/C30 care nu au niste faruri stralucite

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferentele intre xenon AM si becuri halogen este extrem de mare, mai ales in cazul Volvo S40/V50/C30 care nu au niste faruri stralucite

Poti sa o spui de 5 ori :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa o spui de 5 ori :D

Pai de ce? Ca nu toata lumea mergi cu un bec pe faza scurta si un bec pe proiector :):D

Eu nu ma plang de faruri, lumineaza bine xenonul oe cu becul de china d2s.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce? Ca nu toata lumea mergi cu un bec pe faza scurta si un bec pe proiector :smile::D

Eu nu ma plang de faruri, lumineaza bine xenonul oe cu becul de china d2s.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Esti critic de meserie, sau iti place sa faci "treburi murdare" pe vreme "de ... " urata? ... sau, poate ca da, asa imi place sa umblu cu ele arse :)

Chiar si cu 2 becuri halogen, prin absurd, cand il voi schimba, tot ma bati in lumina cu instalatie xenon OEM si cu bec RPC :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti critic de meserie, sau iti place sa faci "treburi murdare" pe vreme "de ... " urata? ... sau, poate ca da, asa imi place sa umblu cu ele arse :)

Chiar si cu 2 becuri halogen, prin absurd, cand il voi schimba, tot ma bati in lumina cu instalatie xenon OEM si cu bec RPC :) ...

Nici o critica, dar sugerezi/indemni sa se spuna ca nu sunt bune farurile de pe masina c30/s40/v50...pai cum sa fie bune cand umblii cu un bec ars si cel ramas in functiune este o lumanare in lupa!, ca sa fie si mai "cul" mai aprindem si proiectoarele, dar nici alea nu merg.

Ca o paranteza becurile de la proiectoarele mele sunt de la mama lor (2006) sau poate le-a schimbat pana sa iau eu masina. Si nu s-au ars nici pana acum.

Sunt becuri OEM facute in RPC.

Poate...daca iti place sa umblii asa inseamna ca esti un pericol public, nevazand pe unde calci.

Critic de meserie.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand faptul ca eu sunt pericol public si circul cu un singur far aprins pentru ca am "n" motive sa nu il schimb acum, mai ales pe vremea asta, au fost "n" discutii pe tema ca fara xenon pe c30/s40/v50, practic sunt lumanari pozitia de drum ... la asta m-am si referit!

Iar faptul ca esti mai prudent si mai cu scaun la cap decat mine, nu pot sa spun decat BRAVO :) .... esti un exemplu pentru societate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand faptul ca eu sunt pericol public si circul cu un singur far aprins pentru ca am "n" motive sa nu il schimb acum, mai ales pe vremea asta, au fost "n" discutii pe tema ca fara xenon pe c30/s40/v50, practic sunt lumanari pozitia de drum ... la asta m-am si referit!

Iar faptul ca esti mai prudent si mai cu scaun la cap decat mine, nu pot sa spun decat BRAVO :smile: .... esti un exemplu pentru societate!

Este bine sa treci la o instalatie xenon AF , este o diferenta considerabila fata de haloge , asta am observat-o la Mercedesul unchimiului meu care avea halogen in far cu lupa , si da este o diferenta , inca mai exista o problema care am vazut-o la majoritatea masinilor echipate cu lupa in far , oglinda acestuia se afuma\exfoliaza si nu mai poate amplifica lumina becului prin lupa , cel mai bine demonteaza farurile de pe masina , scoate capacul farului si prin gaura de la bec arunca un ochi si vezi cum se prezinta orglina , daca aceasta este albicioasa\neagra sau exfoliata poti pune tu si becuri de 100W ca tot ca o lumanare o sa se vada .
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now