nionut76

Scurgere ulei senzor motor. Sfaturi?

8 posts in this topic

Salut, am o rugaminte daca ma puteti sfatui. Ce anume trebuie sa fac? Merge reparat? Trebuie schimbat acest senzor? Il rog pe Alex sa-mi dea un pret la el. Am o scurgere de ulei pe la acest senzor. Daca se poate remedia problema altfel decat prin prin schimbare astept parerile voastre. Rog un moderator aa stearga cealalta postare din service area ptr ca nu a fost vizionata si n-am primit niciun raspuns. Multumesc.

Specific ca masina e este un C30 cu motor benzina 1.6 de 100 cp 2008.

Senzorul motor este cel de sus langa cutia distributie. Atasez si cateva poze sper eu concludente.

a3yty3a4.jpgazuzu5es.jpgytabuju4.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu primisem niciun raspuns si am zis ca este mai vizibil aici. Raspunsul tau mi-a confirmat asta. Rog sa se stearga postarea de acolo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu ma insel raresc30 avea aceasta problema .. era o problema de etanseitate de la tubul flexibil este un colier metalic acolo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ama vut furtunul de la epurator iesit din cauza garniturii din palstic care s-a rupt . Si am mai avut ulei unde e insemnat cu rosu din cauza colierului slabit .

post-6144-0-56874800-1392301262_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine este vb de senzorul motor din spatele motorului dinspre distributie. Cum privesti din botul masiniii ar veni stanga sus.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da senzorul jos, pune niste silicon si vezi daca mai curge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma pricep. Imi este sa nu fac altceva. Ma duc la service in Galati doar ca si astia sunt la fel de priceputi ca si mine la volvo. Deci unde trebuie pus silicon, in ce cantitate? Daca umblu nu imi apare vreo eroare apoi? Ce senzor e ala? Ce functie are?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Habar nu am ce senzor e dar daca de acolo e pierderea de ulei e clar ca nu mai etanseaza bine. Din spatele tastaturii e usor de reparat . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now