maties

Bloc lumini

25 posts in this topic

Salutari tuturor,ne auzim din nou dupa asa mult timp,dar cu mici probleme,ansotitorilor nostri volvitele. La blocul de lumini de pe bord stanga,cand il aduc pe pozitia 0 se aprinde pozitia si faza scurta.Care o fi problema ? Tot odata azi am depistat un releu care raspunde de functionarea fazei scurte dreapta functionand doar cind vrea el (P1CNO12W1 ).Sa aiba legatura una cu alta ?.Parca nu as crede.De unde as putea cumpara acest releu? El se gaseste antrun ansamblu de componente ,sub blocul de lumini deasupra sigurantelor din bord antro cutie dreptunghiulara. Multumesc si multe salutari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti se aprind pozitia + faza scurta imediat ce pui contactul, probabil ai activat fara sa vrei DRL-urile (Daytime Running Lights)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce m-a sunat tot un membru de pe-aici sa-mi zica ca i se intampla acelasi lucru dupa ce si-a lasat nepotul singur in masina 10 minute, DA, CRED.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai o masina sub 2001 ii din blocul de lumini problema..... si nu am auzit sa fi reusit careva sa-l repare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate vad din profil e 2001 masina

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum pot dezactiva acest DRL ? .Iar codul este exact asa scris pe releu.Da volvita este din 2001

Edited by maties

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui contactul pe II sa se aprinda bordul

Pui comutatorul de faruri pe faza scurta.

Tragi si TII TRAS de faza lunga.

Cu cealalta mana pui la loc comutatorul de faruri pe "0".

Lasi maneta de faza lunga libera.

Farurile ar trebui sa se stinga.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc dimineata primul lucru il fac pe acesta,si va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare mai mult o problema de cem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara volvistilor.Multumesc lui CALLER ,pentru indrumare.Am dezactivat DRL-ul,acum totul este bine,a mai ramas acel releu sal schimb, dar nul gasesc singur ci numai toata centralina respectiva. Aveti vreo idee ce se poate face,ar exista echivalentul releului respectiv ?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi dai o poza cu acel releu te ajut cu el Gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ziceai Heim ?

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Releul 4 comanda faza scurta stanga iar 5 pe dreapta .

post-382-0-85889800-1393451266_thumb.jpg

Edited by maties

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad nici o poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti trimite pe adresa mea de email....o gasesti in semnatura.

acum vad poza...din pacate nu te pot ajuta cu acest releu...pentru ca nu pot sa vand ceva din acel modul...decat modul cu totul. daca era un releu din asta mai normal cu mare plecere te serveam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maties caut un Releu g5le-1, apoi mergi la un Service de Electronica sa ti l schimbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut dragi colegi.sunt nou pe aici si am si eu o problema daca ma puteti ajuta.mi sau rupt clamitele alea doua de la butonul de aprindere faruri si nu mai pot stinge si aprinde farurile.aveti idee cumva daca se gaseste de cumparat numai butonul sau trebuie schimbat tot blocul de lumini.sau poate se potriveste butonul de la alte marci de masini.va multumesc ;)

Edited by Gabriel 92

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut dragi colegi.sunt nou pe aici si am si eu o problema daca ma puteti ajuta.mi sau rupt clamitele alea doua de la butonul de aprindere faruri si nu mai pot stinge si aprinde farurile.aveti idee cumva daca se gaseste de cumparat numai butonul sau trebuie schimbat tot blocul de lumini.sau poate se potriveste butonul de la alte marci de masini.va multumesc ;)

am blocul de lumini functional la 100ron

post-3294-0-18245100-1439899957_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

blocul e ok si la mine.pe mine m-ar interesa daca se gaseste doar butonul de aprindere faruri sau daca se potriveste de la alta masina.ms mult oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

blocul e ok si la mine.pe mine m-ar interesa daca se gaseste doar butonul de aprindere faruri sau daca se potriveste de la alta masina.ms mult oricum

nu vei gasi separat doar butonul si de pe alta masina nu are cum sa se potriveasca.

succes la cautat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai pe mine asta ma interesa daca gasesc butonul separat ca blocul e ok la mine.am zis ca poate are cineva pe aici vreun bloc defect.atunci voi lua blocul cu totul intr-un final.ms mult colegu oricum pentru raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui contactul pe II sa se aprinda bordul

Pui comutatorul de faruri pe faza scurta.

Tragi si TII TRAS de faza lunga.

Cu cealalta mana pui la loc comutatorul de faruri pe "0".

Lasi maneta de faza lunga libera.

Farurile ar trebui sa se stinga.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

la mine nu merge:(((am schimbat si blocu cu totu...degeaba tot se aprind luminile cand pun contactul:((

Edited by cyper1978

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge decat la masini dupa 2000. Pana in 2000 trebuie bloc cu sau fara DRL

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.am si eu o problema la lumini,mai exact cand aprind luminile incepe un releu sa tacane si se sting luminile apoi se aprind si tot asa asta se intampla si cu luminile din interior si exterior si nu stiu care e releul ala de se aude.asta la un s60 2.0 din 2004

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now