Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

StefanV

Cumpar/Schimb JANTE 16 OEM S40 - Serapis, Spartacus, Pegasus, Zaurak sau Tucana

15 posts in this topic

Salut,

Caut sa schimb jantele de pe S40-ul meu, model CORDELIA pe 16'.

CUMPAR jante OEM, tot pe 16' (pt ca am 2 randuri de anvelope pe 16) - sau le dau la schimb pe cele CORDELIA

Ma intereseaza doar modelele:

Serapis, Spartacus, Pegasus, Zaurak sau Tucana

Jantele mele sunt in stare extrem de buna, cu 49.000 km rulati.

Atasata este poza cu jantele mele pe care vreau sa le daupost-6570-0-51191800-1394652002_thumb.jp

post-6570-0-51191800-1394652002_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceea ce vrei tu nu exista, toate modelele pe care le vrei tu sunt minim 17" .

Succes .

PS> lectura placuta aci.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pfaaa... chiar mi-a stricat zen-ul treaba asta!! :(

Eu am 2 seturi de cauciucuri aproape noi (30.000 km cu cele de vara Pirelli, si 20.000 km cu cele de iarna Dunlop) care sunt pe 16'.

Mi-ar fi placut sa le pastrez, fiind aproape noi si destul de scumpe pe piata, plus ca inteleg ca pe 16' socurile de la gropi sunt atenuate considerabil de buza mai mare a anvelopei fata de cele cu jante pe 17 sau 18 care iti cam zgaltaie dintii, in ciuda unei stabilitati mai bune a masinii.

Cred ca in cazul asta voi face 2 topicuri: "Vand/schimb anvelope vara Pirelli 16' cu anvelope vara 17' " si "Cumpar jante 17' "

Multumesc pentru raspuns, Bogdane!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau gasesti la mine un set de jante Cordelia la 1000 lei si iti pui anvelopele de 16" pe care le ai .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ofttopic...@Bogdan G...Pai ii vinzi ceva ce are de fapt, vrea sa vinda sau sa faca schimb cu alt tip de jenti?Tot Cordelia are.Ma rog tu stii cel mai bine.. :smile:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa știi ca 17 nu scutura asa tare fata de 16

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Saphir, pai cine a inceput? El vroia niste jante ce nu se fabrica pe 16" asa ca am continuat si eu in acelasi ton . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandarea mea e sa mergi asa cu astea daca tot ai cauciucurile noi si cand se duc atunci sa le schimbi, eventual te pregatesti din timp le cumperi pe rand mai intai jantele apoi cauciucurile....

La 17 nu te scutura foarte tare INSA daca dai intr-un crater mai naspa ajunge imediat la metal si-l indoaie, asa ca tu stii cel mai bine daca poti sa mergi intr-atat de atent incat sa nu iei absolut nici un crater peste 4-5cm la viteze peste 40km/h. Eu merg mai cu frica de cand am 17" ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa-mi cumpar jante pe 17, si le pastrez si pe cele Cordelia de 16' pt anvelopele de iarna.

Daca gasesc jante pe 17' cu tot cu anvelope de vara ar fi genial. Planuiesc sa le vand pe cele de vara pe care le am in prezent si care sunt pe 16'.

De atentie... cred ca oricat de atent ai fi in Bucurestiul asta, mai devreme sau mai tarziu tot pici intr-un crater. Cu jantele de 16' nu se simt mai deloc gropile, dar nici masina nu are aceeasi stabilitate pe care am simtit-o conducand un alt S40 cu jante de 17', care statea ceva mai bine in curbe si avea un ruliu notabil mai scazut.

La ambele, suspensiile si amortizoarele erau originale, deci diferenta a fost data doar de buza cauciucului.

Bogdan G, multumesc pentru oferta :)) ce interesant ar fi sa ma vad cu prietenii si sa-i intreb "Vezi ceva schimbat la masina mea?".. ei sa nu-si dea seama, si sa le raspund "Jantele, bre! Sunt putin mai curate astea"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si cat mergi cu masina in afara orasului, pt oras iti recomand 15" fiind mai comode & mai ieftine gumele de iarna .

Pt vara poti merge pe 17" iar daca mergi vara mult afara este super .

Spor la gasit jante .

Iti recomand Spartacus, dau foarte bine pe S40 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi aproape strict pentru mers in afara orasului/tarii.

Pentru oras am Suzuki Swift de la munca sau un Matiz cu care imi fac treaba mai mult decat lejer :D

Spartacus intr-adevar sunt frumoase, si chiar mai usor de gasit decat Pegasus (R-design)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi aproape strict pentru mers in afara orasului/tarii.

Pentru oras am Suzuki Swift de la munca sau un Matiz cu care imi fac treaba mai mult decat lejer :D

Spartacus intr-adevar sunt frumoase, si chiar mai usor de gasit decat Pegasus (R-design)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@StefanV Nu ai ce face cu Pegasus, alea nu sunt pt S40 si nu sunt nici R design, sunt jante de R autentic si au ET46, latime 8" si nu merg cu 205/50 R17 cat trebuie la S40, alea merg minim cu 215 si ideal cu 235 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te rupe la consum swinft-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu chiar, ai mai sus in postul nr 2 un link ce duce spre variantele posibile. In functie de asta alegi .

Au fost jante la pret bun pana sa dea firul ierbii, acum a fugit puiu cu sfoara .

Share this post


Link to post
Share on other sites