flaviuscristea

IAQS

6 posts in this topic

Am mers cam 700 km in week-end, si am trecut prin numeroase zone industriale, sau pur si simplu prin fum de la camioane sau de la focuri de pe marginea drumului (iarba uscata etc). De fiecare data fumul a intrat in masina si/sau mirosurile neplacute. Se intampla chiar daca aveam AC on/off si sunt 100% sigur ca recircularea aerului era trecuta pe auto.

Este posibil sa nu functioneze senzorul? Daca nu functioneaza, apare pe tester? Sau, filtrul sa fie dus/prost?

Multumesc mult,

Edited by flaviuscristea
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am sesizat vreo diferenta cu acest senzor, IAQS. Nici macar nu stiu daca exista pe S40. Dar cel mai bine, apas manual pe butonul de recirculare cand simt vreun miros sau cand vad o masina de mare tonaj de la MAI.

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasul electronic este ceva mai slab decat nasul uman . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si în C30 meu mirosea a produse petroliere (mirosul specific din rafinarie) când am fost la rafinăria OMV din Ploiești (A/C on si recircularea pe auto la mine), dar în cealaltă mașina nu simteam

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cam repede, după cinci ani, să fie defect senzorul, deşi nu e imposibil.

Pe de altă parte, senzorul nu e pentru mirosuri, de alea se ocupă (e drept, din păcate, numai parţial) filtrul cu carbon activ. Senzorul e pentru două noxe inodore.

S-a mai discutat, uite aici un exemplu:

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim HEIMDALLR pentru indrumare.

Acesta topic se inchide! Puteti continua discutiile pe celalalt.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.