Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

adison

Cumpar senzor ABS dreapta fata

16 posts in this topic

Cumpar senzor ABS dreapta fata pentru volvo s40/1997/2.0 benzina aspirat/103kw. Daca are cineva si e functionabil (in stare buna) astept un pret. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afla daca se potriveste dupa s80 .2000 fab

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce legatura are Mitsu Carisma cu Volvo S80 ?

None .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s60 se potrivesc ,nu stiu de s40 nimic, de aceea a reiesit postul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

S/V40 sunt pe platforma comuna cu Mitsu Carisma, pana in 97 merg senzori de Carisma, nu are nici o legatura cu platforma P2 de la Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai contraziceti-va va rog sa mai invat si eu cate ceva... :))

Deci Bogdane pot sa intru si pe forumul Mistubishi si sa intreb de senzor? :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ne-am contrazis ,nici macar nu am cum sa ma contrazic cu Bogdan este Profesor !Mi-as dori sa am 30% din cunostiintele lui despre Volvo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adison, nu s-a contrazis nimeni, aberam eu cu teoria.

Daca esti sigur ca senzorul este defect poti lua si de Mitsu, oricum cel mai ieftin este sa iei de la Cipilika, e mai ieftin la el ca o Cola rece la terasa . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane mi-a mai spus cineva ca are un S din 2001 cu motorizarea Mitsu. Crezi ca se potriveste senzorul? Ce inseamna mai exact motorizarea Mitsu. 2.0 benzina aspirat sau si 1.8 si 1.6? Se potrivesc de la 1.8 si 1.6 senzorii?

Eu tind se cred ca e de la sezor ca am pus masina pe tester de mai multe ori si imi arata abs dreapta fata. Ma gandesc ca daca era de la unitatea centrala imi arata si la celelalte roti nu de fiecare data dreapta fata. Plus ca am mers destul cu amortizorul dreapta fata terminat si stiu ca senzorii sunt sensibili la asta. Becul sta aprins tot timpul iar kilometrajul merge din cand in cand. Am vb cu cipilik si avea dar cu tot cu fuzeta ca nu putea sa-l scoata de acolo dar n-as schimba si fuzeta ca am schimbat rulmentul la a mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se potriveste conform catalogului .

Este posibil sa nu mearga din alta cauza nu neaparat a senzorului, e posibil sa fie stramba/lovita coroana iar atunci tot senzorul abs da eroare . Nu se strica asa usor senzorii. Nu cumva a aparut eroarea dupa ce ai schimbat rulmentul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentul l-am schimbat acum vreo 2 ani iar eroarea e de anul trecut. Nu coincide perioada. Deci sa ma uit la coroana si la fire...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, prima data verifici firele sa nu fie taiate dupa care coroana dupa care iei senzor .

Oricum era interesant sa-mi spui ce eroare ai si daca citeste gresit sau nu citeste deloc senzorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sa spun eroarea ca nu am eu testerul. S-a uitat un mecanic. Oricum testerul e unul multimarca nu special de volvo. Pot doar sa spun ca uneori kilometrajul imi arata viteza alteori nu... Merci oricum pentru sfaturi. O sa fac verificarile si daca totul e in regula atunci schimb senzorul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc sa vad daca pot salva vreun senzor abs de pe fuzeta ...daca ar fi scot unu bun ar fi vreo 50ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci cipilika. Pretul imi convine. Numai sa fie de dreapta fata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De vreo doua zile becul de avertizare ABS s-a stins si kilometrajul functioneaza. Sa cred ca e vreun contact imperfect? Daca ar fi o defectiune a senzorului banuiesc ca nu s-ar mai fi stins indicatorul de ABS...

Share this post


Link to post
Share on other sites