Catalin76

De ce sa cumpar Volvo S40?

46 posts in this topic

SAlut . Sunt nou pe aici,..am o intrebare - Am un Mondeo si vreau sa il schimb. AM de ales intre Volvo S40-2001, 1,8 sau Skoda Octavia. Sunt cam nehotarat intre aceste 2 masini..Recunosc ca nu stiu prea multe despre S40. Cine stie sa imi faca o comparatie intre aceste 2 masini?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand bine ai venit!

Si in al 2-lea, comparatia este fortata mult. Pana la urma, Volvo este o masina premium, iar Octavia nu. Nici pe departe :) Si cu tot ce deriva de aici, dpdv dotari, calitatea materialelor si a constructiei.

Mai departe... Ce stii tu de Volvo? Pun pariu ca stii ca este un producator care si-a castigat renumele in securitatea pe care o ofera. Si nu e goanga, chiar asa e. Iar prin faptul ca exceleaza si este inaintea tuturor la acest capitol, nu inseamna ca restul sunt neglijate. Motoarele sunt super, iar handling-ul este foarte bun, practic este singura dintre masinile FWD pe care le-am condus (si, crede-ma, sunt petrolhead de mult timp, si am condus muuuulte masini) care poate avea un comportament bun pe curbe, si nu excesiv subvirator. Desi Alfa si anumite modele de Audi se lauda cu sportivitatea pe trasee virajate, palesc in comparatie cu modelele echivalente Volvo.

Despre Octavia... Este un Golf facut cu piesele refuzate de uzina Volkswagen.

Cel mai important este sa faci "test drive" cu amandoua. Pe la prieteni, pe unde gasesti. Numai asa te poti edifica. Nici nu trebuie sa iti iei masina dupa spusele unora sau altora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi! ;)

Asa cum a zis si muadDib, comparatia nu este una buna, pentru ca Octavia este o masina "de masa" pe cand S40 este o masina premium, iar premium inseamna in primul rand calitate.  Din aceasta cauza, daca faci o comparatie a masinilor ca fiind noi, vei vedea ca este o diferenta de pret foarte mare. Eu recomand Volvo pentru fiabilitate, siguranta, confort si ergonomie. In plus, daca consulti statistica ADAC (facuta de nemti) vei vedea ca Volvo este pe primul loc printre marcile europene in ceea ce priveste multumirea clientilor fata de marci. In timp ce marcile nemtesti sunt in cadere continua (fac referire la marcile nemtesti pentru ca Octavia este un Golf cu tehnica de mai bine de 10 ani). In plus un Volvo nu il vezi pe strada la tot pasul, nu pentru ca este o masina slaba, ci pentru ca este o masina deosebita, exclusivista, care nu se adreseaza oricui; iar lucrul asta eu cred ca este un avantaj. ;)

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca cumperi, cumpara un model turbo... diesel sau benzina.

Diferenta de consum este  neglijabila la 2.0T fata de 1.6, 1.8  sau 2.0 aspirat in conditii reale de trafic.

De consumul la diesel nu mai zic nimic...

Am un S40 T4. Am avut si un 2.0T pe care a trebuit sa il dezmembrez in urma unui accident. Si mi-a facut placere sa vad cum sunt lucrate masinile astea, asa ca nu ma mir ca posesorii le considera cele mai fiabile modele de Volvo. Am mai avut un V40 din 2001 cu ~180k km la bord si era impecabil, l-am si vandut la 3 saptamani dupa ce l-am adus in tara. Asa ca m-am hotarat sa raman tot pe acest model, 2001-2004. Acuma am un Mondeo 2001 TDDI pe care o sa-l vand pentru a ma reintoarce la Volvo.

Vezi ca aici in tara sunt aduse multe masini care au trecut de 250000km si vandute cu 120-140k km la bord. Nu zic ca-s masini rele, dar daca cumperi una cu 250.000 sa o iei la pret corect. Sau mai bine mergi tu singur dupa masina... e mai simplu

Consulta mobile.de sa vezi preturi, daca vrei sa cumperi ceva masina anume poti sa intrebi pe forum, poate sunt oameni care cunosc masina si te pot ajuta cu o parere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stii de ce sa cumperi un s40? pt ca la impact frontal cu un passat cei din volvo au scapat usor pe cand unul dim passat a murit. altceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca iti plac manelele, TE ROG cumpara-ti octavia......nu face de ras VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vei cumpara un Volvo S40 vei face o afacere buna! E o masina robusta, cu o tinuta de drum exceptionala. La Volvo-ul meu V40 1,6 din 2001(in momentul de fata 171.ooo km parcursi) cumparata cu 0km si dusa doar pe Autobahn prima defectiune a aparut la 90,ooo km parcursi, s-a ars al 2-lea bec stanga spate. De atunci, a mai avut banale ´´defectiuni´´: sigurante arse, cateva becuri arse si ceva probleme cu aeroterma parca. Dar in rest o masina foarte buna, chiar si pt pretentiosi si carcotasi! Eu sunt foarte multumit!

Masinile Volvo sunt create pentru oameni, si tot ce inseamna echipamente, siguranta si placerea de a conduce au fost gandite si construite pentru a oferi un maxim de satisfactie pasagerilor. Cu alte cuvinte, Volvo inseamna sa poti sa te bucuri la maxim de viata in deplina siguranta.

  Poti face un drive test cu un S40 si apoi cu Octavia! Dupa aceea sunt sigur ca vei alege S40 (daca a fost bine intretinut).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma apuc sa caut pe vwforum.ro raspunsul la intrebarea asta :D Eu unul, daca as avea dilema asta, sigur as fi pus-o si acolo.

Si sunt curios ce argumente in favoarea Octaviei au gasit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un alt motiv ca sa cumperi un Volvo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Catalin76 te rugam sa ne anunti si pe noi pentru care dintre masini ai optat: S40-ul sau Octavia?  Multumim!  :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Am fost posesorul unei Octavia din 2005 pana in 2007. In 2007 mi-am luat un S40 fabricatie 2005.

Ce pot sa-ti spun e ca subscriu la ce au zis pana acum colegii mei de forum.

Ca sa fiu cinstit fata de vechea mea masinuta(Octavia), m-a dus unde am vrut doi ani de zile fara incidente, fara sa raman in drum cu ea. S-a dovedit a fi fiabila si placuta la un condus normal, atat in interior cat si la drum lung. Aveam motor de 1,9 diesel cu 110cp. Un punct in favoarea ei ar fi spatiul cu mult mai generos pentru bagaje fata de s40.

S40-ul de acum este un diesel de 2,0l cu 136cp.

Consumul e aproape la fel de mic(6,3l% mediu in ultima luna timp in care am circulat mai mult in oras)

Senztia in schimb la volan este cu totul alta. Confortul este mai mare, masina se comporta bineinteles mai sportiv, esti inconjurat de elemente electronice si de confort care dau acel parfum de masina cu o clasa mai sus decat precedenta.

In continuare designul exterior si interior nici nu se compara cu Octavia. Inca ma sui cu placere la volanul s40-ului dupa un an ceea ce inseamna mare lucru. Am avut noua masini pana acum deci stiu ce spun.

PS: singurul lucru care imi displace este portbagajul mic comparat cu Octavia dar la stilul meu de viata e un inconvenient minor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc tuturor pt. sfaturi! Am scris si pe vwforum.ro cu aceeasi intrebare si mi s-a raspuns in principiu ca avantajul unei Octavia este spatiul din portbag. si ca este mai noua...

ASTAZI MA DUC SA IAU VOLVO-ul

BAFTA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca ai facut o alegere buna...  ;D

Sincer iti spun ca speram sa iei S40-ul...  ::)

Iti doresc de pe acum,cati mai multi km fara probleme....  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

merciiiii... va trebui sa schimb uleiul... cati litri intra in motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cati litri intra in motor?

in carte scrie 5,6 l ,dar tu ia 6 l.....cel mai bine  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Buna alegerea ta.

  Referitor la ulei 6 litri e indicat, daca ramane il pui in portbagaz si-l mai plimbi si pe el.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari, Catalin!! Stiam ca nu esti genul manelelor  ;) ! Sa o folosesti sanatos!! Sute de mii de km alaturi de S40-ul tau fara probleme!!! Ai facut o afacere buna!! Bravo! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt. felicitari... acum am inca o nelamurire. Masina este fabricatie 2000 (asa scrie in cartea masinii) si inmatriculata in 2001.

Am vb. cu cel care imi aduce piese si mi-a spus ca in calc. lui ii apare S40 - 85 KW -an fabricatie pana in  '99.    :-\

Ce inseamna asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e cumparata pe la sfarsitul anului calendaristic in curs, pe actele masinii va scrie ca anul fabricatiei autoturismului este in urmatorul an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din luna 06 apare ca si an de fabricatie anul urmator. PE geamuri vei avea anul 2000 dar in seria de sasiu va fi 2001.

Ala cu piese s-a uitat la 1.8 benzina care la 85kw a fost facut pana in 1999 ;)

Dieselul de pana in 2000 de la S/V40 (singura motorizare) era de 90cp, deci 66kw. Cele de 74 si 85kw , common-rail, s-au introdus din 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si oare s-or potrivi filtrele daca le iau de la ala pana in '99 la S40 din 2000?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se potrivesc filtrele.

Primul e diesel cu injectie indirecta, cu pompa distribuitoare.

Cel de dupa 2000 e common-rail care are cerinte de puritate a combustibilului mult mai mare.

Pune VIN-ul aici si se poate decoda si spune date despre masina. Sau daca te descurci foloseste asta http://www.volvoclub.org.uk/vin_40.shtml

Pozitia 6-7 iti spune tipul motorului si pozitia 10 iti spune anul de fabricatie.

Plus de asta, daca prietenul cu piese nu se pricepe, mai bine apeleaza la altii... vezi ca Alex (midnight caller) chiar stie ce trebuie pentru Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tu ai 1.8 benzina.  :'( 

Ce cod motor ai conform decoderului de VIN?

Unele tari (Belgia, Olanda) au avut si dupa 2001 1.8 116 in loc de 122 din ratiuni fiscale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now