10 posts in this topic

eu de cand am masina am sesizat niste greierasi , initial am crezut ca provin din portiera dreapta , apoi in drum spre franta de plictiseala am descoperit ca vin de la plafoniera , am incercat eu sa estompez sunetul fara succes , acum dupa 5 drumuri de 20 h mia ajuns zornaitul :)) si am desfacuto in felul urmator

, si dupa ce am desfacuto am percutat cu degetul sa vad de unde vin greierasii , si am desoperit ca e de la suportul/plafonul masinii in care se prinde plafoniera , si mai exact are o punte de plastic in partea posterioara (spre spatele masinii) ei si aia are 2 prinderi pe stg si pe dr si acele cleme de prindere erau destul de largi si de acolo toata povestea , totul se rezolva cu niste hartie/super glue fiecare dupa gust si ce are la indemana

sper ca nu are nimeni problema asta / dar eu am avuto si nam gasit pe forum nimica despre ! spor la omorat greierasii :))

oare acum ca iam omorat pe acestia sa nu fie altii estompatii :))

ps. nam pus poze ca telefonul imi era la incarcat :( si eram plin de entuziam sa ma scap de problema

este vorba despre volvo v50/s40 dupa 2008

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cum e din 2005 or fi murit greirii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei mori tu de nervii inaintea lor :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

greieri ca greieri, eu aveam soareci in masina. cand mergeam cu masina tot croncanau ornamentele pe spate.

CHEAP - FIX : am luat polistiren [din ala tare] si am pus acolo unde credeam eu ca s-ar indoii.

RESULT : nici cu pesticid nu-i terminam asa

si credca asta e o problema comuna, dupa un timp cand conduci cu masina pe un bumpy road, ma rog, romanian road si incepe sa auzi ca scartaie TOATA CONSOLA CENTRALA, iti zic de pe acuma, nu aia scartaie:))

ai sa ramai uimit ca scartaie locasul de la centura de siguranta, chiar unde ii senzoru [jos, langa consola centrala].

cheap fix : unpic de ulei fin din spray

result : toata familia de soareci..exterminated !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

maii in spate nam obs nimica inca sunt puii :))dar am la portiera din spate niste zornaieli la muzica mai tare...

1-0 Tu cu plafoniera ai avut probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, eu am avut doar soareci in masina, umblu cu geamurile inchise, credca de aia n-am greieri:)) in schimb ce incepe sa aud, doar cand dau bass-ul la maxim insertiile de piele[textil, ma rog nu stiu denumirea dar sunt de pe portiere] pe spate incep sa-mi huruie, dar numai la bass mare. nu stii, astea se pot da jos sau is lipite?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nam demontat nimic la interior(plafoniera exceptia)... la v70 parca erau lipite... nu mai stiu exact,

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce nu pui poze daca tot ai demontato? ma ajuti pe mine si pe alti colegi de-ai nostrii:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa fac poze :( sorry dar in videoul care lam pus arata cum se desface

Share this post


Link to post
Share on other sites

greieri ca greieri, eu aveam soareci in masina. cand mergeam cu masina tot croncanau ornamentele pe spate.

CHEAP - FIX : am luat polistiren [din ala tare] si am pus acolo unde credeam eu ca s-ar indoii.

RESULT : nici cu pesticid nu-i terminam asa

si credca asta e o problema comuna, dupa un timp cand conduci cu masina pe un bumpy road, ma rog, romanian road si incepe sa auzi ca scartaie TOATA CONSOLA CENTRALA, iti zic de pe acuma, nu aia scartaie:))

ai sa ramai uimit ca scartaie locasul de la centura de siguranta, chiar unde ii senzoru [jos, langa consola centrala].

cheap fix : unpic de ulei fin din spray

result : toata familia de soareci..exterminated !

Si eu am senzatia ca imi scartaie consola centrala. Nu inteleg insa unde ai dat tu cu ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0