Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ciogeo

S40 din 2000 1.9 DIESEL- filtru de particule

5 posts in this topic

Am un S40 din 2000 1.9 Diesel si as vre sa stiu daca are filtru de particule. Masina este neinmatriculata in Romania si dupa cum bine stiti daca l-ar avea as avea o reducere de 25% la taxa auto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Filtrul de particule este montat doar pe motoarele cu tehnologie Common Rail la VOLVO, ceea ce inseamna ca doar la masini dupa sfarsitul anului 2001 o sa gasesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns! Asa banuiam si eu ca nu are...totusi as mai vrea sa stiu cam cat costa unul nou si daca se poate monta pe acest tip de masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montarea lui presupune si modificarea TOTALA a evacuarii masini plus electronica necesara controlului pentru particule....De Nou filtrul costa minim 2000 lei noi. Nu se renteaza sa incerci sa adaptezi. Plus ca nu cred ca se omologheaza la noi asa ceva. In RAR se face doar o constatare a emiisilor de noxe care trebuie sa corespunda cu ce e dat de fabricant, ori la tine, daca presupunem ca iti montezi, crezi ca o sa se deranjeze RAR sa scrie Euro 3-4 in loc de Euro II?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motoarele comon-rail pe s/V40 s-au montat de la sf. anului 2000. (cele de 102 si 116cp).

Dar, filtru de particule (DPF) nu s-a montat pe S/V40 decat pe noul S40 si V50.

E f.ff scump ca sa il montezi, plus de asta si cele care vin din fabrica cu asa ceva au o multime de probleme in exploatare, deci e ok asa cum il ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0