GABRIEL_NORGE

Vand ieftin S60 2003, 2.4 benzina, 300.000km

17 posts in this topic

Astept oferte pt Volvo S60, model 2003, 2435 cmc, Euro 4, benzina, cutie manuala, 300.000km din care cam 2500 rulati in Romania, 100000 intre Norvegia- Romania-Italia.GPS cu harti pe cd si telecomanda. Handsfree Samsung. Senzor ploaie.Turela. ( Eventual 2 bari + portbagaj Thule+ suporti bicicleta ce le am pe S60-ul norvegian)

Importata din Germania in 2010, taxa platita. Ulei Castrol 5w-30, necesita schimbat curand.

Verificare tehnica nov.2015.Impozit si asigurare(acum o saptamana) platite .

Cureaua de distributie schimbata la 290000

Mici zgarieturi pe spoilere din parcari, aprins bec SRS-control, se pare ca trebuie doar resetat calculatorul, a aparut din cauza ca la schimbarea bateriei s-a luat borna "+" prima.

Uitasem, bateria e noua

Masina se afla in Danemarca, nu o pot conduce in Norvegia asa sunt legiile aici. O foloseam doar pt a merge in Ro din cauza consumului fata de S60-ul automatic cu numere norvegiene Acum am luat V50 2.0D.

Pt o oferta convenabila platim biletul de avion si 200 euro pt benzina si o noapte cazare pt drumul DK-RO.

Astept oferte de pret. Se poate cash sau in cont ro

post-1716-0-40579700-1400328756_thumb.jp

post-1716-0-53487000-1400328760_thumb.jp

post-1716-0-87775600-1400328763_thumb.jp

post-1716-0-93582600-1400328767_thumb.jp

post-1716-0-46756900-1400328771_thumb.jp

post-1716-0-50051300-1400328802_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numar de telefon ? Adresa de e-mail de contact ?

Motivul SRS-ului aprins se stabileste cu un tester nu din amintiri. Poate fi ceva mult mai grav de atat.

Ti-am editat si titlul. Poti sa vinzi ieftin si ciuperci. Spor la vanzare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

;) ms. pai trecusem datele in profil: email: s_ovigabi@yahoo.com

skype ov_gabi

facebook https://www.facebook.com/pages/OGS-Campingvogn/302991026496472?fref=ts

ok, SRS-ul s-a aprins dupa ce mi-a schimbat cineva bateria si citisem pe forum despre asta. Aici nu am de gand s-o duc la tester ca-s niste escroci.Sunt patit cu ei.

uite de ex, V50 2.0D asta ce l-am luat, avea un tremurat la relanti cand era rece. I-au schimbat EGR, pedala acceleratie, injectoare, alternator ... mergea omul la reprezentanta si "probabil e aia", si uite asa a tot platit, ca de, astia au bani. In final a pus-o la vanzare la jumate de pret aproape.

Am tot citit pe forum, m-am dus la masina, faceam teste... am scos mufa de la supapa control turbina si nu are efect, nici la rece nici la cald.

Deocamdata nu ma deranjeaza sa o "incalzesc" 2 minute cat tremura. In iulie va caut cu ea ;)

M-am luat cu vb si nici nu v-am salutat si multumit pt toate info de pe forum!

Il citesc de vreo 3 ani si mi-a fost ff util. Multe multumiri si bafta in continuare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din oras, dar sunt in Norvegia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Pune si un pret:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pret nu am, face-ti oferte realiste si discutam. O vand asa cum e, fara laude sau alte bla bla-uri. O pot aduce eu in Ro sau daca cineva vrea o excursie ii cumpar bilet de avion Bucuresti-Oslo Sandefjord cu Wizzair, trecem in DK cu ferry-boat Colorline de la Larvik sau Kristiansand. Sau Budapesta-Billund(DK). Masina e la 50 km de Billund Airport la un prieten de unde cumpar rulote pt import in Norvegia.

nu o vand ca-mi trebuie bani, puteam sa iau aici 5000 de euro dar o faceau bucati pt piese. Legea nu ma lasa sa circul cu ea decat reinmatriculata, iar taxele sunt vreo 8000 euro. Pretul uneia similara aici e cam de 10000 euro. Cam la banii astia ( 8500) am luat un V50 cu defectul de mai sus, care altfel face 15000euro si mai am un S60 norvegian, automat, ce i-am schimbat cutia luna trecuta la Ionut Lup de pe forum ( apropo, mersi Ionut de cutie, a mers super!)

revenind la vanzare, n-am pus-o pe mobile, auto.ro, merador si altele, am pus-o aici pt ca voi stiti ce e un Volvo

nu o vand cui da mai mult, vreau s-o dau cuiva care stiu ca o vrea si isi permite Volvo, cumnatul meu care o stie bine imi dadea 4500 euro, dar el n-are dupa ce bea apa si vrea Volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din toata insiruirea cuvintelor din postarea anterioara, eu am inteles asa :

Cel putin 5000 euro insa ai fi dispus sa o dai si cu 4500 ?

Nu cunosc si nu caut sa inteleg piata de masini din tarile nordice, insa nu vad legatura preturilor dintr-o tara in care viata se scurge dupa alte sisteme de valori, cu preturile si piata auto din Romania ?

Parafrazand fata de ultima ta afirmatie (cumnatul si apa), as scrie asa : "Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine".

Probabil asta e si optica lui, insa banuiesc ca trebuia scrisa, chiar si numai pentru a indica o suma minima.

Iar pentru ca postarea mea depaseste putin limita regulilor topicului (ca si lipsa pretului de altfel), imi cer scuze anticipat pentru deviere.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gabi nu vreau sa te supar! Eu spuneam de pret in ideea in care un anunt de vânzare trebuie sa contina detalii despre masina pret si info de contact. Spor la vanzare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina, ma surprinde ca are GPS din fabricatie si nu are clima automata cu air quality sensor ci clima manuala.

Spor la vanzare, cand ai vandut pot sa te rog sa postezi ca la ce pret l-ai dat.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adip legatura e ca eu traiesc aici dar tre sa vand masina acolo

La ce preturi sunt aici, e adevarat ca si salarii, 1000 de euro + sau - nu e cine stie ce, asa ca pot sa o vand sa zicem la4000 in Ro decat la 5000 aici si sa o vad pe saituri la dezmembrari.

Aici e un sistem de vanzari ff interesant: de ex: "o vand asa cum este, vino cu un pret" . Spui pretul si daca este acceptat te-ai dus si ai luat-o. La vanzarea asta, clar pretul e sub cel al pietii.

La vanzarea traditionala, mers, vazut, negociat, cumparat sau plecat nu pot sa ma risc, masina e in DK totusi, nu in orasul vecin.

Deci, " o vand asa cum este, vino cu un pret " .

Am spus ce probleme are, am spus ca platesc avionul + 200 euro si o cazare de o noapte . Eu sunt plecat de 8 ani, voi stiti cat merita masina acolo si cum va aranjeaza. Iar oboseala drumului se compenseaza cu pitorescul excursiei ;)

GPS-ul e montat in Germania, nu e din fabrica.Doar ca e montat profesional.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce taxe au danezii la înmatricularea unei maşini (între 130% şi 180% din valoarea de catalog), dacă e înscrisă în circulaţie, cel mai bun preţ îl obţii în Danemarca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai masina e imatriculata in ro! Nu inteleg nu ar plati taxa daca se transcrie pe dk? Si acolo au impozit pe nr de locuri, un prieten imi povestea ca danezii si la Porsche chayenne scot scaunele din spate...asa mare e impozitul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vector taxele la care te referi tu sunt cele pe care ar trebui sa le platesc eu ca cetatean roman sa-mi inscriu masina ca sa pot circula cu ea in DK, la fel e si in Norvegia. Ca strain care lucrezi in Scandinavia, ai nr fiscal si nu ai voie sa conduci auto cu nr strain, daca te prind iti confisca masina si iei o amenda in jur de 7000 euro. Nu se justifica sa inscri o masina aici, decat daca o iei mocca din Germania. De credide nu te poti apropia in primii 3 ani, asa ca iti iei cu 2000 de euro un VW Passat din '93-94, cu revizia la zi si plin de rugina, ceva de genul 4-500 euro, ce nici in Ro nu mai vezi. :)

exact, si in DK si in N, scot scaunele si pun gratar la orice si le fac utilitare... dar daca te prind apoi cu scaune te rup cu amenziile.

nu merg "variante", daca traiesti aici iei masina de-a lor. eu singura chestie ce am putut sa o fac a fost sa o tin in DK sa o folosesc la drumuriile de Ro sau Italia. Treceam din N in DK, stau si aproape de ferry-boat, lasam "cazanul" norvegian si luam S60-ul de ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze; n-am văzut că e înscrisă in Ro.

Alea cu scaunele scoase sînt "pe firmă", numere galbene. Cam tot 7000-10000€ amendă dacă o foloseşti în interes personal. A propo de taxe la noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now