coop

anti skid

53 posts in this topic

Salut am si eu o problema saptamana trecuta a apart eroarea anti skid service vereist si sa oprit motorul am dus masina in service si mecanicul a spus va este de la filtru de particule dupa ce a curata filtru acum imi spune va este ceba din calculator.....are cineba idee de la ce ar putea fi.... Ca din Cate bad dupa mecanic trebuie sa schimb tot la masina.....va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste forumul ca nu esti singurul cu problema asta. Cauze sunt multiple (si includ senzorul de presiune diferentiala).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi cu masina la BogdanG si sigur ii da el de cap!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma aflu in Romania...tocmai de acea ver parerile voastre

Share this post


Link to post
Share on other sites

EGR-ul sau clapeta de acceleratie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci masina se afla de miercuri la reprezentanta volvo belgia nici acum nu au reusit sa ii gaseasca problema..........imi tot spun ca este o problema din calculator..............ceva sfaturi imi puteti da chiar nu mai stiu ce sa mai fac nici in mecanici de la reprezentanta nu iti mai poti pune baza..........stiti cumva de la ce ar putea fi problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce coduri de eroare sunt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer chiar nu stiu.....imi tot spin Ca E o problema DIN calculator....daca nici pana diseara nu rezolva problema o sa ma duc sa o iau de acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca o iei de acolo ce rezolvi ? Daca e o problema de ECM nu se poate rezolva decat la reprezentanta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca o Mai tin mult acolo o sa ajung sa platesc Mai mult decat nu face masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu platesti stationarea sau reparatia masinii ?

Daca e din ECM atunci costa ~1200E si e gata masina .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai platesc reparatie....dar E in functie de ore lucrate la masina......si masina Se afla de jou acolo si am tot sunat in fiecare zi si imi tot spin Ca Mai au de munka la ea.....acum da bad vat o fi factura de plata

Sa bad vat o fi factura....scuzati scrisul dar scriu dupa telefon si sunt si ma servici acum

Oricum bogdan daca reusesc sa ajung Cu masina in Tara Luna viitoare o sa vreau sa iti fac o vizita sa iti fac cunostinta Cu v50 meu sa te uiti pe la EA sa vezi CE probleme ar Mai avea......ps sa gav ceva pe autocorectorul de la telefon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am reusit sa iau masina din service.....au schimbat filtru de motorina si au resoftat calculatorul dar au spus ca e posibil sa revina problema si atunci trebuie sa schimb calculatorul......distract ia de acum ma costat 375 de euro.....sper sa nu Mai apara problema

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

WOW ce preturi .

Daca nu au rezolvat problema e cam nasol .

Succes si sa ne spui si noua ce si cum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan ai idee ce pret ar avea un ECM de la dezmembrari......si daca e rentabil. Oricum masina am de Gand sa o vand pana la anu sa o schimb poate cu un v60 sau tot un v50 dar cu motor se 2l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan ai idee ce pret ar avea un ECM de la dezmembrari......si daca e rentabil. Oricum masina am de Gand sa o vand pana la anu sa o schimb poate cu un v60 sau tot un v50 dar cu motor se 2l

150-200 de euro un ECM pentru masina ta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms mult atunci o sa ajung cu masina Acasa si sigur ii fac o schimbare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot la Bogdan trebuie sa ajungi, ca ECM-ul are partea de imobilizare in el si nu-l poti schimba plug and play. Mergi intai la el, ca este posibil sa-l repare pe al tau. Daca trebuie schimbat, trebuie copiata informatia din al tau, in cel de la dezmembrari si mutata partea de imobilizare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum aveam de Gand sa ajung la bogdan.....dar sti pe cineva care are ECM de Vanzare pentru 1.6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi fa un ECM RELOAD, 99% rezolva problema .

Calculator de 1.6D am pe stoc pe la 200E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bun atunci oprestel Pt mine si pe 14 iulie ne vedem atuni ajung acasa

Acum iar a apart Anti Skid Service Vereist si da aprins si becul de la ESP.....oare reusesc sa ajung Cu EA in tara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mi-ai raspuns daca ai facut ECM reload.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci am resoftat ECM.....sincer nu stiu cum sa II fac reload..imi poti spune cum sa fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now